Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са хората, които по-често имат "дежавю"?

13 юни 2023, 15:33 часа

Може би няма човек, който поне веднъж в живота си да не е изпитвал чувството, че му се случва нещо, което е преживявал и преди. Дали всъщност това наистина се е случвало и друг път, или мозъкът си прави разни номера ? И в този момент човек започва да връща лентата назад и да се опитва да си спомни дали и кога е преживявал този момент и защо му се струва толкова познат. Това усещане обаче се изпарява толкова бързо, колкото се е и появило.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 23 януари /валутен калкулатор/

Феноменът “дежавю” – в превод от френски “вече видяно”, не е ясен на науката, но има няколко теории, свързани с него:

1. Феноменът може да се дължи на временна неизправност между краткосрочните и дългосрочните механизми на паметта. Информацията за непосредствената среда може по погрешка да премине директно към дългосрочната памет, като по този начин прескача типичните механизми за пренос. Това може да бъде причината човек да има “дежавю” и да има чувството, че преживява нещо от миналото или пък вече е сънувал този момент.

Неочевидни причини, заради които изпитваме чувство на дежавю

2. “Дежавюто” може да резултат от някакъв вид “разминаване” между това как човек усеща със сетивата си и възприема със съзнанието си случващото се около него. Може би усеща познат аромат и умът директно препраща към първия път, когато го е усетил. Тази теория обаче не е подкрепяна от много учени, защото повечето пъти, когато човек има “дежавю”, то изобщо не отразява минали събития.

Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

3. Част от мозъчната кора е свързана с разпознаването и може да се активира без намесата на центровете на самата памет. Това може да обясни чувството, което изпитва човек и защо не може да разбере къде или кога вече е преживявал този момент.

Интересен факт е, че някои хора с епилепсия, винаги имат “дежавю” в началото на своя припадък. За тях стимулацията на въпросния център, а не на хипокампа, който е свързан с паметта, води до това чувство.

Статистиката показва, че 60-70% от хората имат “дежавю” между 15 и 25-годишна възраст. Но все още учените не са достигнали до обяснение защо именно тогава толкова хора изпитват това чувство.

Феноменът Deja vu - случвал ли ви се е?

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

Дали някоя от горните теории е вярна, засега не се знае. Това, което се знае със сигурност е, че “дежавю”-то се появява неочаквано и рядко.

Любопитен факт е, че има чувство, което е обратно на усещането “дежавю” и се казва “жамевю”. Това е, когато човек се намира в напълно позната среда и е сред хора, които добре познава, но изведнъж има усещането, че всичко наоколо е ново за него, никога не е бил на това място и не познава хората около себе си. Има различни видове “жамевю” – когато човек не може да разпознае написани думи или чути фрази или когато наблюдава пейзаж и за миг го забравя, без да е откъснал очи от него.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ралица Солакова
Ралица Солакова Отговорен редактор
Новините днес