Леонардо да Винчи
Италианският майстор е роден на 15 април 1452 г. и още в детството демонстрирал уникални способности. Да Винчи бил отличен художник, химик и математик. Ето само няколко изобретения, както реални, така и също приписвани на него: парашутът, велосипедът, танкът, прожекторът и десетки други, не по-малко футуристични за времето си изобретения. В допълнение, да Винчи оставил на света редица истински шедьоври на живописта, като "Джокондата" и "Тайната вечеря".
Александър Велики
Щом човек е наричан „велик“ от хиляди години, вероятно наистина го заслужава. Наследственият владетел на малката антична Македония успял да събере под свое командване най-мощната армия в света и да завладее толкова земи, колкото никой не е успявал дотогава. Постиженията му обаче били поставяни под съмнение от мнозина древни философи, които не виждали величие и слава в завземането на нови земи. Сенека нарича Александър нещастен човек, който бил тласкан в непознати земи от амбиция и жестокост и се опитвал да подчини всичко, освен собствените си страсти - а от науките трябвало да научи „колко малка е земята, чиято незначителна част завладял“.
Микеланджело
Точно както Леонардо да Винчи, Микеланджело успял да постигне невероятни висоти в изкуството, за което получил признание през живота си. Стенописите му украсяват стените на най-добрите сгради от неговата епоха - за пръв път в историята той превърнал архитектурното пространство в платно на художник. Геният на Микеланджело оставил своя отпечатък не само в изкуството на Ренесанса, но и в цялата последваща световна култура.
Не само Мона Лиза: Прочутите (и спорни) картини на Леонардо да Винчи
В същото време той писал не по-малко прекрасни стихове. Поетичният талант на Микеланджело се проявил напълно едва към края на живота му. Някои от стихотворенията на великия майстор са превърнати в музика и още приживе придобиват значителна популярност - но сонетите и мадригалите му са публикувани за първи път едва през 1623 г. До наши дни са оцелели около 300 стихотворения на Микеланджело.
Уилям Шекспир
Като драматург Шекспир в историята установил толкова високо ниво в театъра, че то остава актуално и до днес. Без дори официално университетско образование, той създал литературни шедьоври, които завинаги ще останат в човешката история. Запазени са 38 пиеси, 154 сонета, 4 поеми и 3 епитафии. Но тъй като не е запазена нито една пиеса, написана собственоръчно от него, има съмнение, че под този псевдоним са се криели група автори.
Галилео Галилей
Инженер, физик, механик, астроном, философ и математик, Галилео Галилей има невероятно силно влияние върху науката. Изобретяването на телескопа и откритията, направени с негова помощ, допринесли за разбирането на хелиоцентричната система на света. Всъщност, Галилей доказал, че Земята не стои неподвижна, а заедно с други планети се върти около слънцето.
Кои са изобретенията на Леонардо да Винчи, които използваме и до днес?
Готфрид Лайбниц
Готфрид Лайбниц е немски философ и логик, който полага основите на съвременната математика. Принципите на диференциалното и интегралното смятане станали основни за всички учени от следващите поколения. През 1676 г. Лайбниц създава нова формулировка на законите на движението - динамиката, в която за първи път изследва кинетичната енергия и нейните взаимодействия.
Сър Исак Нютон
Мощният интелект и научните открития в световен мащаб били нещо обичайно за Исак Нютон. Умът му работел блестящо - той очертал закона за всемирното притегляне и трите закона на механиката, които станали основа на класическата механика; разработил диференциалното и интегрално смятане; теорията на цветовете; поставил основите на съвременната физическа оптика и създал много други математически и физични теории.
Никола Тесла
Т. нар. „повелител на светкавиците“ Никола Тесла е роден през 1856 г. в Хърватия. Неговите експерименти с променлив ток поставят основите на съвременната електротехника. Тесла разработил много устройства, работещи с променлив ток, многофазни системи, синхронни генератори и асинхронни електродвигатели, което позволило да се навлезе в т. нар. втори етап на индустриалната революция.