Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са Апостоли на Априлското въстание?

07 април 2024, 09:33 часа

Много са българите, чиито имена трябва да знаем и пред чиито дело и героизъм да се прекланяме. Сред тях са водачите на Априлското въстание от 1876 г. Макар и неуспешно, то успява да покаже на света, че българският народ повече не желае да живее в робство и е готов да се бори за свободата си. Тук ще се опитаме да припомним много малка част от героите на Априлското въстание.

Още: От какво се прави истинският коняк?

Още: Как се прави суджук от свинско и телешко месо

Георги Бенковски
Роден под името Гаврил Хлътев в Копривщица, Бенковски е водач на Пловдивски революционен окръг. Впечатлява с плам, силна воля, лидерски качества и смелост. След като получава “Кървавото писмо” от Тодор Каблешков, Бенковски веднага вдига на бунт Панагюрище. Сформира легендарната Хвърковата чета, с която обикаля близките села и ги вдига на оръжие. След жестокото потушаване на въстанието, разпуска четата и тръгва към Тетевенския Балкан. Предаден е от дядо Въльо и убит на 12 май.

Знаете ли в кой град избухва Априлското въстание?

Тодор Каблешков
Тодор Каблешков също е роден в Копривщица в заможното семейство на Лулчо Каблешков. Учи в Пловдив и във френски лицей в Цариград. При завръщането си в родния град се среща с Васил Левски, което е повратен момент в живота му. Тодор постъпва като телеграфист в Одринската железопътна гара, по-късно е преместен в Пловдив, където става и началник на гарата. Отказва се от работата си и се посвещава изцяла на народното дело. С негова помощ в Копривщица са създадени пет чети от по 100 души.

Още: Кои кръвни групи се смятат за най-рядко срещани

Още: Името на коя столица означава „понеделник“?

При преждевременното избухване на въстанието, в Копривщица пристигат заптиета с цел да го арестуват. Тогава Каблешков пише легендарното “Кърваво писмо”, с което обявява началото на въстанието. Младият апостол успява да се спаси и да участва активно във въстанието. Опитва да избяга в гората, но в Троянския Балкан е предаден и заловен. В затворите Каблешков не издава нито един от съмишлениците си. Сам посяга на живота си и умира едва 25-годишен. 

Панайот Волов
Панайот Волов е роден в Шумен в занаятчийско семейство. Учи в Букурещ, Болград, Одеса и Николаев. Назначен е за главен учител и директор на класното училище в Шумен. Избран е за председател на Шуменския частен революционен комитет. Арестуван е и хвърлен в затвора в началото на 1875 г. заради участие в конфликт между местната младеж и европейските инженери, които участват в строителството на жп линията Каспичан-Шумен-Ямбол.

Застава начело на недоволните шуменци, които осуетяват сватбата на френски инженер и местна девойка. Участва в подготовката на Старозагорското въстание. Избран е за главен апостол на Четвърти Пловдивски революционен окръг, но се отказва в полза на Бенковски.
Сформира чета, с която обикаля Копривщица, Карлово, Клисура. След разгрома на въстанието се отправя към Румъния. След предателство е ранен и при опит да преплува река Янтра край Бяла, Русенско, се удавя.

Знаете ли в кой град избухва Априлското въстание?

Стефан Стамболов
Една от най-спорните личности в българската история е главен апостол на Първи Търновски революционен окръг. Роден е през 1854 г. в Търново. Баща му е съзаклятник от Велчовата завера и съмишленик на капитан Дядо Никола. Стефан Стамболов застава начело на Гюргевския комитет, който взема историческото решение за организиране на общонародно въстание. Установява своя “щаб” в Горна Оряховица, а впоследствие в Самоводене, откъдето координира подготовката на въстанието в района между Търново и Русе.

Още: Офталмолог: Eто как можем да се предпазим от конюнктивит!

Още: Неочаквано: 14 предмета от ежедневието, които са по-мръсни от седалката на тоалетната

Проявява се като добър организатор, но не успява да осигури оръжие поради липса на финансови средства. При новината за преждевременното избухване на въстанието Стамболов се колебае, съмнявайки се в общия успех на начинанието. Забавя нареждането за въстание в Търновско. В края на април турската полиция залавя лидерите на съзаклятието в Горна Оряховица, с което предотвратява въстанието в почти целия район с изключение на Бяла черква, откъдето излиза прочутата чета на Бачо Киро и поп Харитон. Опитът на Стамболов да вдигне на бунт Самоводене пропада. Той е принуден да се укрива в селото, преди да успее да премине Дунав. За всичко това често е упрекван ит съвременниците и от историографите на Априлското въстание.  

Георги Измирлиев
Роден е през 1851 г. в Горна Джумая /днес Благоевград/. Учи в Сяр и продължава образованието си в Цариград. Работи като учител в столицата на Османската империя, като се проявява като активен общественик, разпространява вестници, изнася сказки. Постъпва във Военното училище в Одеса. Отказва се от офицерски чин и се включва в борбата за освобождение. Избран е за помощник-апостол на Първи Търновски революционен окръг.

На 25 април в Горна Оряховица се провежда окръжно събрание, на което се решава въстанието да избухне на 28 април. Поради предателство група революционери, сред които Георги Измирлиев, са заловени. Георги Измирлиев е осъден на смърт чрез обесване. Откаран е в Горна Оряховица, където на 28 май сам слага примката на врата си с думите “Сладко е да се умре за свободата на Отечеството!”.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес