Кои ядки са по-полезни за нас и как да ги консумираме правилно

09 септември 2021, 20:10 часа

Ядките са богати на полезни вещества и влияят положително на нашия организъм. Но кои от тях да предпочетем – сурови или печени да ги консумираме, за да извлечем максимална полза от тях?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 3 април /валутен калкулатор/

Една шепа от тези ядки ще помогне да намалите лошия ХОЛЕСТЕРОЛ

Нека разберем кои ядки какви хранителни суплементи ни доставят и как е най-добре да ги приемаме:

Бадеми

Още: Стихотворение на деня, 3 април, от Елисавета Багряна

Още: 4 зодии ще получат енергийно презареждане на 4 април 2025

Те са едни от най-полезните ядки са организма ни. Снабдяват го с калций, фосфор, желязо, мед, цинк, витамин В3, витамин Е и др.  Могат да помогнат при заболявания като анемия, диабет, сърдечни и респираторни заболявания. Поддържат кожата ни млада и зъбите ни здрави.

Бразилски орех

Бразилският орех е изключително богат на селен, така че само 2 ядки могат да ни набавят препоръчителната дневна доза. В 100 грама орехи се съдържат около 2 грама селен. Освен това, в него се съдържат и други полезни вещества и витамини като витамин В1, витамин Е, белтъчини, магнезий, цинк, мед, омега-3 мастни киселини и др. Бразилският орех е полезен за сърцето, щитовидната жлеза, при кожни проблеми като акне, укрепва имунитета и др.

Кашу

Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 3 април 2025

Още: Дънов: Мъжът е срещал жена си много пъти на Земята и пак ще я срещне. И след хиляди години пак ще се срещнат

Кашуто е богато на мед, цинк, магнезий, калций, фосфор, желязо и др. Кашу може да консумираме за укрепване на нервната и костната система, за подобряване на имунната система, превенция от настинки и грипове, за регулиране работата на мускулите и освен това има превантивно свойство срещу рак на храносмилателната система.

Лешници

Лешниците спомагат за редуцирането на лошия холестерол, укрепват сърцето и балансират кръвното налягане. Освен това, те предпазват от диабет, като редуцират захарта в кръвта, предпазват от депресия и мозъчни заболявания, подобрява се концентрацията и имат превантивни свойства срещу някои видове рак.

Кедрови ядки

Те са мощни антиоксиданти, потискат апетита и съдържат полезни витамини и минерали като витаминЕ, В2, В3, цинк, калций, магнезий и др.

Шамфъстък

Шамфъстъкът е полезен за зрението, за сърцето и за поддържането на здравословно тегло. Тази ядка е богата на фосфор, витамини А, В, С и Е и редица други полезни хранителни вещества.

А сега – как да ги консумираме?

Суровите ядки са чисти, докато много често печените в магазините са доста осолени, което никак не е здравословно. Освен това, за изпичането на ядките е нужна и мазнина, а при преработката им се намаля и водното съдържание в ядките. Разбира се, те са по-вкусни от суровите, но няма да получите нужното количество от групата на витамин В, тъй като изпичането намалява и водноразтворимите витамини от тази група.

6 факта за ядките и диетите, които непременно трябва да знаете

Друг минус на печените ядки е, че те са по-калорични в сравнение със суровите. Но пък суровите може да се окажат заразени със салмонела. Препоръчваме ви да ги преработите на водна пара или да ги оставите да се накиснат добре във вода преди консумация, за да сте сигурни, че всичко е наред.

Ако предпочитате все пак печени ядки, вземете си сурови от пазара и ги пригответе по ваше усмотрение. Така сами ще прецените колко и каква сол и мазнина да използвате. Не прекалявайте с консумацията им обаче защото те си остават калорични и прекаления им прием може да доведе до възпалителни процеси в организма, заради високото съдържание на омега-6 мастни киселини.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес