Всяка жена, независимо от възрастта, нивото на доходите и социалния статус, иска да изглежда наистина красива. Следователно, не можете да се справите без грижа за косата, тялото и, разбира се, ръцете си. Един от компонентите на този ритуал е маникюра с гел лак.
Използване на гел лак: предимства
По същество, гел лакът е подобрена версия на обичайното покритие за нокти. Технологията и методът на нанасяне на гел лак са същите като при обикновения лак, но е необходимо използването на база и топ покритие, както и по-задълбочена подготовка. За полимеризация се използва ултравиолетова или LED лампа.
Какво ви трябва за да си направите гел лак у дома?
Използването на гел лак има следните предимства:
• бърза полимеризация, висока якост на покритието след изсъхване;
• без вредно въздействие върху нокътната плочка.
• издръжливост – покритието запазва привлекателния си вид за 2-3 седмици или повече.
• способността да се използва техниката върху нокти с всякаква дължина и форма.
Безспорното предимство на гел лаковете е тяхната умерена цена.
Недостатъци при използването на гел лак
Сред недостатъците трябва да се отбележи, че са необходими определени умения по време на прилагането. Отстраняването му също изисква време и умения. Не можете да минете с обичайния си лакочистител. В допълнение, веществата, съдържащи се в продуктите, използвани в маникюра, могат да причинят алергична реакция.
Кои са най-големите грешки, които допускаме в маникюра?
Грешки, които най-често допускат дамите
Основната грешка, която може да допусне една дама, е погрешното нанасяне на гел лака. Бъдете търпеливи и практикувайте умението отново и отново.
Понякога при сушене в лампа шеллакът се свива. Най-честата грешка е, че лампата не е достатъчно мощна и лакът е силно пигментиран. Използвайте лампа с мощност 48 W или повече. Втората често срещана грешка е прекалено дебелия слой покритие.
Случва се в лака да се появят малки мехурчета. По правило те се появяват, ако бутилката се разклати енергично. За да изчезнат мехурчетата, дръжте бутилката отворена за 2 часа на тъмно място. Четката не трябва да се отстранява. След това трябва да разбъркате лака с четката и да затворите бутилката.
Друга неприятност е бързото отлепване на покритието. Ако гел лакът се нанася правилно, той запазва първоначалната си привлекателност за две седмици или повече. Ако покритието се отлепи, тогава сте допуснали грешки на етапа на подготовка на ноктите или директното при нанасяне на лака.
Кои са най-големите грешки, които допускаме в маникюра?
Често срещана причина за некачествен домашен маникюр е, че някои дами не следват стриктно последователността на нанасяне на лака. Например, те пренебрегват използването на основа и не смятат за необходимо да се отърват от лепкавия слой. В нито един от описаните случаи не можете да разчитате на трайно покритие. Трябва да се спазва последователността на нанасяне на гел лак.
Понякога начинаещ майстор прави корекции след завършване на полимеризацията на гел лака в лампа. Почти винаги подобни действия завършват с появата на пукнатини на повърхността на нокътя, които не изглеждат много привлекателни. Малко вероятно е да се коригира такъв дефект, така че да е невидим.
Полезни съвети
Постигането на безупречен вид и издръжливост на вашето покритие за нокти не е толкова трудно. Няколко съвета от професионални майстори на ноктопластика ще ви помогнат в това:
• Не е препоръчително да нанасяте покритието през критични дни, тъй като шеллакът няма да издържи дълго;
• Понякога здравословни проблеми (диабет, ендокринни, урологични патологии) не позволяват използването на гел лак.
Лош маникюр: 10 грешки, които ще направят ръцете ви грозни
• Когато правите маникюр, използвайте топла, но не гореща вода. Практиката показва, че ако изпарите пръстите си твърде много, покритието няма да залепне;
• Препоръчително е да използвате аксесоари и консумативи от една фирма производител;
• Всеки нанесен слой се суши в лампа. Тук е важно да не прекалявате, тъй като пресъхналото покритие бързо ще се напука. Няма смисъл да се опитвате да маскирате пукнатината със слой лак: отлепването така или иначе не може да бъде избегнато.
За да може лакът да запази свойствата си, трябва да го държите на тъмно място, а по време на работа далеч от лампата.