Редица горски и градински билки, срещащи се в България, се използват за лечебни цели. Те намират приложение в профилактиката и лечението на множество заболявания. За да изпълнят целите си, важно е да бъдат събрани в правилния момент. Ако прекарвате лятната си отпуска в планината или на вилата, ето какви билки да си наберете, за да се радвате на добро здравословно състояние.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Кои горски билки се събират през август?
- Шипка
Изключително богата е на витамин С. Мощен имуностимулант е, подпомагащ собствените защитни сили на организма. Доказано е ползотворното ѝ действие при инфекции. Плодовете узряват именно в края на август. Среща се като храст покрай реки, както и в смесени гори. Полезното действие е насочено към подобряване на метаболизма, по-бързото заздравяване на рани, съхраняване на младостта на кожата, подобряване състоянието на кръвоносните съдове, поддържане на нормалното функциониране на имунната система.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
- Живовляк
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Расте на открити площи. Може да се открие и в градината. Билката помага за понижаване на нивото на лошия холестерол, нормално ниво на кръвното налягане, регулиране на производството на стомашни сокове. Има изразено отхрачващо действие и успокоява. Живовлякът се използва и при заболявания на дихателните пътища, тонзилит, дизентерия. Намира приложение и при производството на продукти за отслабване, както и на козметични продукти.
- Мечо грозде
Ценната билка е позната с отличните си диуретични свойства, изразеното си противовирусно, антибактериално свойство. Полезен помощник за борбата с хроничната умора и чудесно средство за подпомагане на нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт. Използва се още от древните билкари като диуретик. Билката се използва за направа на лекарства, хранителни добавки, отвари, дори сокове и желе.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Внимавайте при брането на билките да не повредите корените им и да не пострадат растенията, за да може да се радвате на ценните им качества и през следващата година.
Кои градински билки се събират през август?
Без да подозирате, в градината си също ще откриете много ценни билки. Ако не ги познавате или не сте наясно с полезните им свойства и благотворното им влияние върху здравословното състояние, възможно е да ги изкорените като плевели. Сред тях са:
- Коприва
Може да я ползвате като билка или дори да си приготвите вкусно ястие от нея. Богата е на желязо, има противовъзпалителен и детоксикиращ ефект. Въздейства благоприятно на женския цикъл и женското здраве. Полезна е и при козметични проблеми с косата – косопад и ускоряване на растежа.
- Бял равнец
Може да го откриете в градините в полупланински райони, както и по ливадите. Тази билка нормализира ритъма на сърцето, полезен е при алергия и при рани от изгаряния.