Житото, въпреки че може да изглежда като скучна храна, е наистина суперхрана, която носи множество ползи за нашето здраве и благополучие. В тази статия ще разгледаме защо консумацията на варено жито е толкова полезна за нас и как можем да го включим в нашия ежедневен режим.
Какво съдържа житото?
Житото е пълно със съставки, които са от съществено значение за нашето здраве. Съдържа нишесте и други въглехидрати, незаменими аминокиселини, полезни белтъчини, растителни мазнини и малко захари. Освен това, житото е богато на микроелементи като калий, фосфор, калций, магнезий, витамини от група B, витамин C, витамин E и витамин РР.
Още: На Коледа: 4 съобщения, които трябва да изпратим на хора, които ни липсват
Още: Стихотворение на деня, 26 декември, от Елин Пелин
Защо е полезно да хапваме жито?
Вареното жито подпомага обмяната на веществата в организма и работата на храносмилателната система. То помага за намаляване на нивата на лошия холестерол в кръвта и подобрява функционирането на сърдечносъдовата система. Консумацията на жито може да подобри дейността на мозъка и да забави процесите на стареене. Освен това, житото може да подобри състоянието на косата, кожата и ноктите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави
Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка
Кои трикове при варене на жито ще ни улеснят живота
Как лесно да приготвим жито?
Приготвянето на жито е лесно и бързо. Просто го сварете от 40 до 60 минути в съотношение една част жито към три части вода. Можете предварително да накиснете житото за четири-пет часа във вода, за да стане още по-вкусно. Добавете малко пудра захар или мед, ако предпочитате сладко, или нарязани пресни или сушени плодове за по-разнообразен вкус.
Вареното жито е не само вкусно, но и изключително полезно за нашето здраве. Като част от нашия хранителен режим, то може да ни дари с енергия, красота и здраве.
Още: Лечебните свойства на ореховото масло
Още: Социопат или Психопат - по какво се познава