Въпреки че модерните времена са повлияли някои обичаи да изпаднат в забвение, много от тях все още се предават от поколение на поколение. Сред тях особено се открояват тези, които са свързани с основните периоди от живота - от самото раждане, през кръщението и до последното изпращане във вечния покой.
Още: Какво трябва да знаем за съвместимостта на различните кръвни групи
Още: По колко грама стафиди е полезно да приемаме на ден
Завършването на кръга на живота обаче не означава непременно край и отиване в забрава. Нашите близки живеят в нашите мисли и приятни спомени. Отивайки на гроба им, ние за пореден път отдаваме своята почит към тях.
Християнството подчертава, че е дълг на всеки от нас да пази паметта на своите предци. А това ще направим най-добре чрез молитвени разговори с тях, спомени за прекрасни дни, прекарани заедно и, разбира се, посещение във вечния им дом. Така че във всеки един момент, когато пожелаете, можете да отидете на гробището. Дори когато в църквата няма помени за покойниците.
Цветята, които НЕ трябва да засаждате на гробището
Още: Какво НЕ се прави на Йордановден по традиция
Още: Тази година домът ви ще блести! 5 лесни трика, които ще променят рутината ви
Кога не трябва да се ходи на гробището?
Най-големи съмнения обаче, свързани с въпроса: „кога не трябва да се ходи на гробището” създават големите религиозни празници. Много хора вярват, че по Коледа и Великден не се ходи на мъртви. Което е погрешно схващане.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: За какво да внимаваме при почистването на екрана на телевизора?
А именно денят, в който Исус Христос победи смъртта и така даде вечен живот на всички хора, се празнува няколко дни. Вторият ден след Възкресението е посветен на мъртвите. Според обичаите на Задушния понеделник гробовете на близките трябва да бъдат „пометени“ чрез окопаване. На гробищата се носят боядисани яйца и запалени свещи.
А за най-радостния християнски празник Коледа се посещават покойниците. Тоест на първия ден от Коледа се раздава за упокой на душите на мъртвите и се отива на гробищата. В древността се е смятало, че вечерята, приготвена за Бъдни вечер, е предназначена за мъртвите, затова тя е била раздавана следващия ден.
Какво гласят народните вярвания?
Култът към мъртвите е пропит с мистични вярвания. Едно от тях е, че не трябва да се ходи на гробищата през нощта. Всъщност се подчертава, че тези посещения са много опасни. Причината за това се крие в обяснението, че гробището е градът на мъртвите, където обитават душите им.
Още: Руска ли е руската салата – ето откъде идва
Още: Какви чудеса се случват в нощта срещу Богоявление
Като се има предвид, че освен добрите, има и зли духове, можете да ги безпокоите, като посетите през нощта. Което според вярванията води до пристигането на болести, злополуки, финансови и други проблеми в семейството ви.
Какво се носи на гробището на Черешова задушница?