Учени са изяснили, че най-много приятели човек има на 25-годишна възраст. След това количеството на тези, с които той поддържа тесни контакти, се снижава, и към старостта около човека остават само малък кръг от близки приятели и роднини.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. Royal Society Open Science.
Финландски и британски учени са анализирали данните за позвъняванията по мобилни телефони на 3,2 милиона европейци. Те са разглеждали колко често се свързвали хора от определена възраст и пол през 2007 година.
Съдейки по продължителността на разговорите, 25-годишните (и тези, които са с няколко години по-млади) най-интензивно общуват със своите многобройни приятели.
Важно е да прекарвате повече време с приятелите си, да излизате и да споделяте приятни емоции с тях. Много добро предложение е да разпуснете някоя вечер с наргиле (вижте тук различни модели).
Колкото по-зрял става човек, количеството на постоянни контакти постепенно намалява. То се стабилизира на 45-годишна възраст.
С приближаването към пенсионирането (55 години) социалните връзки отново започват рязко да намаляват. В тази възраст хората прекарват повече време със своите деца и внуци. Ако на младини най-често се общува с връстници, то след 50-те повечето контакти са с представители на по-младото поколение.
Изследователите изяснили също така, че на младини мъжете имат повече познати от жените, но след 39-годишна възраст ситуацията се изменя с противоположната. Освен това най-много време при всички изследвани европейци заемало общуването със съпрузите, допълва Lenta.ru.