Животинският свят също има своите рекордьори – най-големият, най-силният, най-тежкият, най-високо летящият – списъкът можем да продължим с лекота, защото биологичното разнообразие предполага наличието на видове, които безспорно впечатляват. В подобна класация неминуемо ще стане въпрос и кое животно лети на най-голяма височина. Някак е естествено да предположим, че е птица, и ще се окажем прави. Кой представител на птичето царство обаче може да се похвали с височината, на която се извисява?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Кое животно лети на най-голяма височина?
Птицата, забелязана на най-голяма височина – внушителните 11 300 метра, с които заема първото място като най-високо летящата птица, е лешояд от вида белоглав. 11 300 метра не е постоянната височина, на която лети този лешояд, а най-високата, на която е забелязан, докато обикновено лети на 6 000-7 000 метра. Кръстен е белоглав лешояд на Рюпел на един от изследователите на Африка, където се срещат и местообитанията на лешояда – зоологът Едурад Рюпел. Важно е да се се бърка с другия белоглав лешояд, тъй като за разлика от него този на Рюпел е застрашен от изчезване вид. Причините за драстичното намаляване на броя на двойките на този владетел на небето и рекордьор по височината, на която се наблюдават полетите му, са отравяне, резултат от човешката дейност, както и избиването му с цел употребата му за приготвяне на лекарства.
Още: Ето така се прави: Лешояд и крава показаха характер (ВИДЕА)
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Лешоядът на Рюпел е известен не само с височината, която достига по време на полет, но и с това, че е бавна птица, макар да е високо в небето, лешоядът не бърза, полетът е бавен, а по време на него размахът на крилете е внушителните 2-2.6 метра. Впечатляващо са и теглото на птицата – около 9 килограма, както и апетитът ѝ – лешоядите от този вид оглозгват всичко по кокалчетата и преяждат до степен, в която излитането е затруднено от количеството на погълнатата храна. Така този лакомник съумява да достигне забележителни размери и дължина до метър. Страховитата му визия и размерите ни карат да се успокояваме, че подобно на обикновените лешояди и този на Рюпел не закача живи същества и се храни само с мърша. Този му начин на прехрана обаче го прави честа жертва на отравяне и води до намаляване на популацията му. След като популацията на уникалните лешояди намалява до около 22 000 индивида, през 2015 г. статутът на птицата е променен на критично застрашен. Екземпляри се срещат предимно в Африка и по-точно в областта между Сахара и суданската савана. Ареалът му преминава през редица страни и региони, сред които Южна Арабия, Зимбабве, Южна Африка, Судан, Етиопия, Мали, Сенегал, Гамбия. Скалите са естествено негово местоообитание, място за гнездене и почивка след полета, прекаран в търсене на храна над откритите савани. Човките на тези лешояди са мощни, за да могат да се насладят докрай на откритата плячка, а очите им са пронизващи и като цвят, и като поглед. Подобно на всички лешояди, те не са най-красивите птици в природата, но нали затова е и класацията? Разнообразието от видове позволява да открием и най-красивата птица, и най-малката, и най-опасната, и тази с най-смелия полет, търсейки отговора на въпроса кое животно лети на най-голяма височина.
Други птици, летящи на рекордна височина
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
Освен кое животно лети на най-голяма височина вероятно ще ви бъде интересно да научите подгласниците на лешояда рекордьор в тази класация. Птиците, които също са срещани на внушителна височина, са:
- обикновен кран – вид чапла, наблюдавана в полет на 10 000 метра височина,
- бароглава гъска, която ни учудва с полет на почти 9 000 метра височина, нещо, което не очакваме от гъските,
- лебед – 8 200 метра височина е най-голямата регистрирана, на която е наблюдаван полет на тази птица,
- алпийска каша, гавка, планинска гавка – малката черна птица е наблюдавана в полет на… Еверест на над 8 000 метра височина,
- брадат лешояд – 7 300 метра,
- андски кондор – на 6 500 метра височина е рекордният му полет,
- зеленоглава патица – още една птица, която ни изненадва с полет на 6 400 метра и се нарежда сред най-високо летящите, където очакваме да срещнем орлите, а не гъските и патките,
- бял щъркел – предвестникът на пролетта е забелязван в полет на почти 5 000 метра височина.
Още: Върнаха новоизлюпено белоглаво лешоядче на родителите му (СНИМКИ)
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Знаете ли единствено къде се среща белоглав лешояд в България?