Селата в България
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
Според данни на Националния статистически институт към 31 декември 2021 г. в България има 4998 села. Любопитно е, че в 425 от тях живеят от един до девет души. В цели 167 села няма нито един постоянен обитател. За съжаление тенденцията селата да се обезлюдяват продължава.
Но тук ще ви разкажем за едно село, което впечатлява с приказни гледки и природна красота. Селото дори вдъхновява един от местните жители да напише за него:
“Има няма двеста души,
мъничко ни е селцето,
в планината то се гуши
и лежи ми на сърцето.”
Исмаил Али
Стихосбирката, посветена на родното село на Исмаил Али, носи името “Орцево, глас от Родопите - ехо от Рила и Пирин".
Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет
Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега
Кое е най-високото село в България?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Орцево, издига се на надморска височина от 1550 до 1650 метра, което го прави най-високото село не само в България, но и на Балканския полуостров.
Орцево е село, разположено в Родопите, община Белица, на 25 км от град Белица и на 3 км след село Бабяк.
Тринадесетте махали са разпръснати из хълмовете на Велийшко-Виденишкия дял на Западни Родопи, а площадът на селото е разположено на 1555 метра надморска височина. Къщите на махала Мечкаровци са на височина над 1620 метра.
В селото има 150 жители, сред които 12 деца. Поради липсата на поминък, селото постепенно се облезлюдява. От 2014 г. местното училище е затворено и децата трябва да изминат пеша всеки ден по 3 км, за да се качат на автобус от съседното село Бабяк. Селото се намира близо до най-високо разположената гара на Балканите - гара Аврамово. Въпреки надморската височина, Орцево и околните села не са труднодостъпни и до тях има хубав път. За местните Орцево е столица на Северозападните Родопи, защото всички пътища водят към него.
Макар селото да е високо, във всеки дом има Интернет и хората не са далече от технологиите.
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Какво е името на най-голямото село за Южна България
Името
Според легендата името произлиза от думата “орце”, т.е. “хорце”. Навремето местните играли най-хубавите хора и били изкусни танцьори.
Вълшебни гледки
Орцево е най-известно с красивите гледки и незабравимата панорама, която се открива от околностите - най-красива е тя от местността Вешката.
Централната част на селото лежи на южния склон на връх Кавунова могила - 1710 м. Отвисоко се разкрива приказна гледка към обширните родопски поляни, гористите хълмове и извисяващите се върхове на Рила и Пирин. В западна посока се виждат последните ридове на Северозападните Родопи, прорязани от притоците на река Златарица, а зад тях мощно се издига алпийското било на Пирин. На югозапад погледът стига да връх Ореляк и планината Алиботуш. На юг на хоризонта се тъмнее гористото било на Дъбраш и най-високия му връх - Беслет. На северозапад погледът стига до седловината Предела, която отделя Пирин и Рила.
Близо до селото се намират известното тракийско светилище Бабяшка чука и върховете Велийца и Кавун тепе. Стръмните пътеки наоколо превръщат Орцево в предпочитана дестинация за планинско колоездене и мотоциклетизъм.
Кое е най-голямото село в България – ще го познаете ли?
Заслон “Велийца”
Над село Орцево е построен заслон “Велийца” изцяло с труд на доброволци от цялата страна. Изграждането на заслона започва през лятото на 2018 г. по идея на Муса Гулит от село Орцево и Васил Тодев от сдружение “Байкария”. Автор ра архитектурния проект е на Николай Маринов, а самото изграждане се извършва в рамките на девет кампании с обща продължителност 43 дни.
Заслон “Велийца” представлява дървена постройка, която се състои от общо помещение - предверие и трапезария на приземния етаж и общо спално помещение. Предвиден е за настаняване на около 10 души.
Разстоянието от село Орцево до заслон “Велийца” е около 40 минути пеша.