Въпросът „Кое е най-старото село в България?“ и до днес остава без сигурен отговор, но едно от най-старите села в България, което е населено и днес, е Братя Кунчеви. Легенди, предания и спомени, предавани от уста на уста на поколенията, а и книгата „Нашите родни села", издание на БАН, сочат село Братя Кунчеви като едно от най-старите села в България, основано още от Иван Асен II по време на похода му срещу Византия през 1224 година.
Цар Иван Асен издигнал тук и няколко черкви и манастири, които днес са само грамада от камъни или самотно стърчащи ридове и стени, обрасли в тръни. Непосредствено над най-старото село в България се издига като естествена крепост височина, заградена от три посоки с дълбоки дерета – „Градището", мястото, за което се счита, че е служило за бивак на цар Иван Асен II. Най-старото село в България е пълно с история и култура, но за жалост тя нито е добре съхранена, нито са положени усилия да бъде подходяща за туристи, за да се съхрани спомена за славното минало и повече хора да научат за него.
Най-старото село в България в миналото и днес
Полегнало в полите на Средна гора, най-старото село в България се намира на територията на област Стара Загора между Тракийското поле и гъстите гори, служили за укрития, пасбища и дървен материал за някогашното население. Именно тези гори, в които някогашното население създало малки градинки, хранили хората по време на робството, когато поробителя отнел нивите им в равното като тепсия Тракийско поле.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Кое е най-високото село в България?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
В някои от местностите над селото са открити гробища и свидетелства, че тук някога е имало също селища и е кипял живот. Най-любопитна е Голямата могила от тракийско време – селищна могила, в която са открити сечива и различни предмети, присъщи на тракийския бит и култура – ярко доказателство за възрастта на селото и затова, че е най-старото село в България.
Старото име на селото било Черково, което то носело до 1956 година, когато е прекръстено на името на двама загинали партизани в тяхна памет и като израз на преклонение от признателните поколения. Вероятният произход на старото име на селото е свързан с многото черкви и манастири, построени тук в онези отдавна отминали времена, чиито зидове днес са развалини, тъжно обрасли в билки и диви треви, посещавани само от птиците и от някои заблуден турист, случайно попаднал на тях при разходка в планината.
Ще познаете ли най-красивото село в България?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Функционираща и съхранена до днес е само една църква, чиято история и година на построяване не са известни със сигурност, но се твърди, че е от края на Османското иго. Оцеляла е по време на освободителните войни, когато всички останали черкви и домовете на хората били подпалени от поробителя и унищожени.
На мястото, на което се намира селото днес, то отбелязва почти 800-годишна история, но със сигурност землището на най-старото село в България е заселено много по-рано – по времето на древните траки, за което свидетелстват откритите по време на разкопки тракийски предмети.
Макар да е сред най-старите села у нас, днес село Братя Кунчеви има съвременен и модерен облик с новопостроени обществени и административни сгради и училище.