Русе е кръстопътен и космополитен град. През неговата 20-вековна история различни епохи оставят следи върху многообразието от културни пластове. Днес Русе е най-големият български град на река Дунав и на 5-то място по население в страната след София, Пловдив, Варна и Бургас с около 160 000 жители.
Началото
Преди 23 века антично пристанище на древните траки поставя началото на съвременния град. В края на I в. крепостта Сексагинта Приста става част от римския дунавски лимес - северната граница на империята. Днес могат да се видят руините на Сексагинта Приста, представени в експозиция на открито.
През Средновековието градът съществува като едно селище заедно с днешния румънски град Гюргево. От началото на XVII в. се развива като търговски център, а пристанището му е важно за стокообмена между Централна Европа и Балканите. През втората половина на XIX в. градът е седалище на 11 европейски дипломатически мисии.
През 1880 г. Русе е най-големият град в Княжество България със своите 26 163 жители.
Кой е най-слънчевият и топъл град в България ?
“Русе - Градът на първите неща”
Тази фраза принадлежи на Елиас Канети, Нобелов лауреат, роден в Русе. Ето какво се случва за първи път в Русе:
* Още през 1836 г. градът е обявен за център на вилает, а през 1864 г. е сформиран Дунавският вилает, начело с Мидхат паша.
* 1865 Русе е първият град, в който улиците получават имена.
* 1866 Между Русе и Варна е прокарана първата телеграфна линия.
* 1867 Открита е първата железница, свързваща Русе и Варна.
* 1876 Открита е първата пивоварна “Света Петка”.
* По време на руско-турската освободителна война Русе се превръща в първия град, в който е изготвен градоустройствен план. За първи път се появяват тротоари, бордюри и улично осветление.
* 1880 Поставено е началото на първата масонска ложа в Княжество България - “Балканска звезда”.
* 1881 Създадена е първата частна банка “Гирдап”. Същата година е построено първото морско училище, което по-късно е преместено във Варна.
* 1883 Построена е първата метеорологична станция у нас.
* 1890 Основана е първата българска търговска камара. През същата година е основана първата българска фабрика за мебели.
* 1891 Основано е първото застрахователно дружество.
* 1897 Състои се първата кинопрожекция.
* 1906 Извършен е първият внос на автомобили.
* 1933 Построена е рафинерия с части средства. Създадена е Първа българска петролна индустрия.
* 1981 Провеждат се първите граждански протести по време на тоталитаризма.
Прави се първи опит за създаване на гражданско екологично сдружение.
Най-старото име на Русе
Плестродава
Най-старото име на днешния град Русе е Плестродава и датира от тракийската епоха. В средата на 80-те години на XX в. археологът Димитър Станчев прави проучване на Светилището на Диана, което се намира в местността “Смесците”, където се сливат реките Бели и Черни Лом. Тук са открити сгради и три каменни надписа. За съжаление тогава изследователят не е направил публикация, но надписите се пазят в музея.
През 2018 г. д-р Върбанов и д-р Русев тръгват по следите на русенския археолог и откриват сгради, които са съществували към светилището. Откриват частично запазен надпис с името на бог Плестър, който е покровител на близката река. Това означава, че днешният Русенски Лом в тракийско време се е наричал Плестър.
В българската наука има много примери, от които е ясно, че при устието на река, която се влива в Дунав, има град, който носи името на съответната река. Такива примери са Ескус (Искър) и град Улпия Ескис, при Алмус (Лом) и крепостта Алмус при Лом, при Янтра и крепостта Ятрус. Следвайки този модел, д-р Върбанов предполага, че името на тракийското селище при Дунав е Плестродава.
Топ 10 на най-новите градове в България
Русчук
Повечето стари имена на днешния дунавски град са с един и същ корен. В Бружкия справочник от 1380 г. градът се среща под името “Росии”. Най-популярно е името Русчук. Това име се среща в контракт, подписан през 1503 г. Няма единно мнение за произхода на това име.
Популярно е становището, че името идва от думата “рюсис”, което от старогръцки означава “река, течение”. Съвсем друга е теорията за произхода на името, представена от Константин Иречек. Според него името идва от наименованито на град в Източна Тракия, откъдето много преселници се заселват в днешния град. Възможно е името на града да произлиза от тракийска дума, която означава “стар”. Още по-любопитна е теорията, че градът е кръстен на първородния син на княз Борис I - Владимир Расате, който е свален от престола заради опитите си да върне България към езичеството.
Каквато и да е истината, факт е, че град Русе е играл важна роля в историята на България и днес е сред най-красивите и модерни български градове.