Карл Юнг: Всичко, което не е изживяно, се предава на децата

16 април 2025, 14:19 часа

Карл Юнг е швейцарски психиатър и психоаналитик, роден на 26 юли 1875–196 г., основател на аналитичната психология. Влиятелната работа на Юнг е добре известна в психологията, антропологията, археологията, литературата, философията и религиозните изследвания.

„Най-тежкият товар върху плещите на децата е неизживеният живот на техните родители“

Неговият дядо по бащина линия, на когото е кръстен, е лекар, за когото се говори, че е незаконен син на Гьоте, и се издига до ректор на Базелския университет и Велик майстор на Швейцарската ложа на свободните зидари.

Карл Юнг

Неговият дядо по майчина линия, Самуел Прейсверк, е бил теолог, който е имал видения, разговарял е с мъртвите и е посветил живота си на изучаване на иврит с вярата, че това е езикът, който се говори на небето.

Още: Бил Гейтс шокира: Децата ми няма да наследят богатството ми

Когато Юнг е само на 3 години, майка му получава нервен срив и прекарва няколко месеца в болница. В мемоарите си от 1961 г. той пише: "Оттогава винаги се чувствах недоверчив, когато думата "любов" беше изречена. Чувството, което свързвах с "жена", дълго време беше чувството на вродена ненадеждност."

Като дете той бил интровертен и вълк-единак, така че той разбра природата на интровертността, но твърди, че хората не са нито интровертни, нито екстровертни, а се основават на повече психологически събития, които са се случили по-рано в живота.

Връзка с Фройд

Карл Юнг

Юнг изпратил копие от Studies in Word Association на Зигмунд Фройд и първата им среща във Виена продължава 13 часа без прекъсване.

Още: Кога авторитарният стил на възпитание е полезен за детето и кога не?

Юнг се нуждаел от баща толкова, колкото Фройд се нуждаел от син, и Фройд помаза Юнг за свой „син и наследник“. Но Юнг става все по-недоволен от предположенията на Фройд, че човешката мотивация е изцяло сексуална и че подсъзнателният ум е изключително личен.

Карл Юнг също учи медицина и по-късно става учен изследовател,

През 1899 г. 17-годишната Ема Раушенбах, една от най-богатите наследници на Швейцария, се влюбва в Карл Юнг , безпаричен Irrenarzt или лекар на "лудите", тогава най-малко уважаваната от всички медицински дисциплини. Родителите на Ема подкрепят любовта им. Те искат дъщеря им да бъде щастлива. За тях идеята да има лекар в семейството е важна. Те се надяват Юнг да се погрижи за все по-изтощителните симптоми на срамния сифилис на бащата на Ема, заразен по време на престоя си в Будапеща.

Карл Юнг

Никой от семейството на Ема обаче не може да предвиди колко далеч ще отведе амбицията на Юнг: от началото му като „нисък помощник-лекар“ до едно от водещите светила в новата област на психоанализата; човекът, първоначално избран от самия Фройд за негов професионален наследник; и такъв, чиято експертиза би била търсена от някои от най-богатите и важни фигури на епохата.

Още: Карл Юнг: Аз не съм това, което се е случило с мен, а това, което съм решил да бъда

Представяме ви 5 от най-важните цитата на Юнг за децата:

Карл Юнг

"Това, което обикновено има най-силен психически ефект върху детето, е животът, който родителите не са живели."

"Топлината е жизненоважен елемент за растящото растение и за душата на детето."

„Целият ни образователен проблем страда от едностранчив подход към детето, което трябва да бъде образовано, и от еднакво едностранчива липса на акцент върху необразоваността на педагога.“

Още: Карл Юнг: Когато една жена не е обичана от съпруга си, тя унищожава сина си

„Нищо няма по-силно психологическо влияние върху тяхната среда и особено върху техните деца, отколкото неизживения живот на родителите.

Карл Юнг

Карл Густав Юнг: Вашето подсъзнание е вашата съдба

„Ако има нещо, което искаме да променим в детето, първо трябва да го изследваме и да видим дали не е нещо, което бихме могли да променим по-добре в нас самите.

„Децата се възпитават от това, което е Възрастният, а не от приказките му.“

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес