Белгия е малка държава в центъра на Европа с население от 11 милиона души. Въпреки малката територия и сравнително малкия брой жители, в страната няма единен език и обществото използва диалектите и наречията на съседните страни за комуникация. Най-разпространени в Белгия са следните езици и техните клонове:
- френски;
- нидерладски;
- немски.
Всеки от тях е официален, което се потвърждава от съответните законодателни актове. Белгия, както повечето европейски страни, има многонационален състав. По-голямата част от населението обаче се формира само от 2 етнически групи – валонци и фламандци. Първите от тях са преки наследници на галите и съставляват френската общност, докато вторите имат холандски корени и принадлежат към фламандската група.
Знаете ли на какъв език говорят в Израел?
Първоначално само един език, френският, има официален статут в Белгия, въпреки че по-голямата част от населението са фламандци. Първоначално всички законодателни актове, официални документи, програми за обучение и медии са били изготвени на националния език. Но през 1873 г., благодарение на активността на фламандските етнически общности, холандският език придобива официален статут на национален белгийски. Въпреки това той дълго време остава в сянка и едва след 1963 г. достига същото ниво като французите. През този период правителството законодателства използването на два езика за подготовката на официални документи и събития.
Френският е един от основните езици на Белгия, който има официален статут от обявяването на независимостта. Въпреки че по-голямата част от населението винаги е било фламандско, влиянието на валонската култура е огромно. Следователно дори численото предимство на имигрантите от Холандия не стана причина за промяна на речевата политика на страната.
Знаете ли кой е най-говоримият език в света?
В съвременна Белгия френската общност съставлява около 39-40% от общия брой на местните жители. По-голямата част от нея се намира директно на границата на Франция и заема цялата южна част на страната, която получи неофициалното име Валония. Състои се от пет южни провинции:
- Лиеж;
- Валонски Брабант;
- Ено;
- Люксембург;
- Намур.
Тези пет региона са Communauté française и заемат почти 60% от общата площ. Повечето от тези земи принадлежат на френскоговорящото население. Именно на тяхна територия най-често звучат диалектите на Пикардия, Шампан, Гом и Валон, които идват от северните райони на Франция и са основните за комуникация между хората. Но валонският диалект, който най-често звучи по улиците на Communauté française, е най-често срещаният и най-лесният за използване.
От 1873 г. нидерландският език придобива статут на втори национален език. Въпреки това са необходими още 90 години, за да потвърди правния си статут.
Днес фламандците съставляват около 59-60% от общото население на Белгия и образуват съответната общност на Vlaamse Gemeenschap. За разлика от Communauté française, който се намира в южните райони на страната, представителите на фламандската група заемат северните райони на държавата.