На 4 ноември според църковния календар е празник, в който се почита паметта на Свети преподобни Йоаникий Велики, св. мъченик Никандър и Ермей.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Църковен празник на 4 ноември
Свети Йоаникий е известен християнски светец и монах, живял през 4 век. Той е роден в Египет и е един от основателите на отшелничеството, тоест живот на уединение и самооткриване. Йоакий Велики е известен със своята отдаденост на духовния живот и велики подвизи у дома. Той е основавател на няколко манастира и е бил известен с духовното си лидерство. Животът му е насочен към постигане на духовна чистота и близост до Бога. Светецът умира през 405 г.
Какъв празник е на 3 ноември - какво трябва и не трябва да се прави
Никандър и Ермей били ученици на Свети Тит, последовател на апостол Павел. Те проповядвали христовата вяра и обърнали много езичници към християнството. Местните владетели, които изповядвали езичеството, разбрали за това и заповядали вярващите да бъдат хванати. Никандър и Ермей били изтезавани, но така и не се отрекли от Христа и загинали мъченически.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Гадания за времето, свързани с празника
Ако локвите са покрити с лед - очаквайте много сняг през декември. Ако има скреж по дърветата, очаква се застудяване, а ако има мъгла сутрин - очаква се затопляне. Ако по полята има повече мишки от обикновено - това вещае студената зима. Ако птиците все още не са отлетели в по-топлите страни - очаквайте мека зима.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Хората вярвали, че на този ден по земята ходи зъл дух. Ето защо хората се опитваха да си останат вкъщи и да не излизат отново.
Какво не трябва да се прави н 4 ноември
На църковния празник 4 ноември църквата застава срещу клеветите, клюките и кавгите, алчността и завистта и мързела. Не трябва да отказвате помощ на някой, който поиска от вас да му помогнете.
На този ден не трябва да св ходи на гости и да се приемат гости. Също така не трябва да се започва каквато и да било дейност, тъй като няма да има много късмет в нищо. Не е препоръчително да заемате нищо на съседите си, особено предмети, свързани с огън (кибрит, свещи). Предците ни са вярвали, че „ще извадите късмета и щастието от къщата“.
На този ден не трябва да вземете пари, храна и други неща от дома си, в противен случай рискувате да загубите щастието. Също така не трябва да празнувате сватбата, защото брачният живот няма да бъде успешен. Не трябва да се заемат пари дори на близки роднини. Не трябва да се започват нови запознанства. На празника не трябва да търгувате и да правите важни сделки. Също така не трябва да оставяте отворени прозорци за дълго време, защото така каните злите сили в дома си.
Какво можете да правите на 4 ноември
На православния празник християните отправят молитви за мъдрост и сила, с която да устоят на житейските несгоди.
В старите времена се е вярвало, че злите духове ходят по земята и затова предците ни са се опитвали да не нараняват никого, за да попречат на лошото да влезе в дома им. Например, на первазите на прозореците са били поставяни гроздове от плодове от офика, които се считат за домашен талисман.
Заради вярването, че на този ден злите духове ходят по земята, хората са се опитвали да останат цял ден у дома. Също така, за да защитят домовете си, предците ни са рисували кръст с тебешир над прозореца и вратата.