На 17 февруари според църковния календар православните християни възпоменават великомъченик Теодор Тирон и преподобни Роман Търновски. Ето какви са традициите, народните знаци и забрани на тази дата и какъв църковен празник вярващите празнуват на тази дата според стария стил.
Какъв е църковният празник на 17 февруари?
Православният празник на 17 февруари (2 март, стар стил) е денят на паметта на великомъченик Теодор Тирон и преподобни Теодор и преподобни Роман Търновски, живели по различно време, но станали известни с християнските си подвизи.
Какъв църковен празник е на 16 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Великомъченик Теодор Тирон живял през III век и служил в мармаритския полк в град Амасия в Понтийската област (северозападна Мала Азия). Той и други християни били принудени да принесат жертва на езическите богове и да се отрекат от вярата си в Христос. Но Теодор отказал, за което попаднал в затвора – бил подлложен на глад и изтезаван, но безуспешно. В резултат на това мъчениците му решили да изгорят светеца.
През IV век Свети Теодор се явил насън на константинополския архиепископ Евдоксий и го предупредил за коварния план на император Юлиан Отстъпник – той заповядал тайно да се поръсят с кръв всички продукти на пазарите в града през първата седмица на Великия пост.
Какъв църковен празник е на 15 февруари - традиции и обичаи
Свети Теодор съветвал жителите на града да варят жито с мед и да го ядат, за да не купуват храна от пазара. От този ден в памет на това събитие православната църква особено почита великомъченик Теодор Тирон в първата събота на Великия пост - в навечерието на този ден се чете канонът на великомъченика и се благославя колива.
На 17 февруари църквата почита и Роман Търновски. За неговото житие се знае малко. Той служил в манастира Парория, който често бил нападан от разбойници. Роман няколко пъти посетил цар Иван Александър, за да го помоли за помощ и закрила. Роман бил послушник на Теодосий Търновски. Двамата обиколили нялолко манастира и накрая се установили в Килифарево, където построили манастир.
Според Юлианския календар (стар стил) 17 февруари е денят, в който се почита паметта на Свети Николай Изповедник.
Какъв църковен празник е на 14 февруари - традиции и обичаи
Поверия, традиции и обичаи, свързани с празника
За времето на този празник има някои поверия - предците ни са извършвали гадания за предстащата пролет и лято, съобразявайки се с някои от знаците на 17 февруа. Съдейки по времето на този ден, предците ни са преценявали какви ще са пролетта и лятото:
- ако има мъгла в този ден - май ще бъде студен;
- топъл ден означава, че лятото ще бъде горещо, а ако е студено, тогава ще бъде прохладно;
- ако птиците вече са започнали да идват от топлите страни - пролетта ще дойде рано.
Какъв църковен празник е на 13 февруари - традиции и обичаи
На 17 февруари се гледа и какво е небето: ако купестите облаци станат черни сутринта, това означава, че ще има дъжд.
На църковния празник 17 февруари е забранено да се псува, да се говорят празни приказки, да се клюкарства или да се отказва помощ. Църквата осъжда лъжата, мързела, алчността, завистта и отчаянието.
Какво не трябва да правите днес според народните вярвания: Смята се, че всяка ругатня или необмислена дума може да донесе беда. Ако е възможно, избягвайте да носите тъмни дрехи днес, за да избегнете лош късмет.
Какъв църковен празник е на 12 февруари - традиции и обичаи
На днешния православен празник вярващите се обръщат с молитви към Свети Теодор Тирон като застъпник пред Господа за тях - молят се на светеца за изгубени близки, а също така се молят за подкрепа в трудни моменти. Вярващите се молят на Теодор Мълчалив да ги предпази от празнословие и несдържаност на езика.
На този ден според народните вярвания трябва да се пие много студена вода - вярва се, че тя помага за прочистването на тялото и за укрепването му.
11 февруари - какъв църковен празник е утре и какви забрани се спазват