Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какъв църковен празник е на 15 февруари - традиции и обичаи

14 февруари 2025, 16:06 часа

Утре, 15 февруари, е денят на паметта на свети апостол Онисим според православния календар. Църквата почита още Преп. Евсевий и пустинник Сирийски. Ето какви са поверията, традициите и обичаите, свързани с празника - какво трябва и не трябва да се прави. 

Църковен празник на 14 февруари

Онисим е роб на Филимон, богат християнин от Колос, към когото апостол Павел адресира своето Послание до Филимон. Според легендата Онисим избягал от господаря си и се озовал в Рим, където срещнал Павел. Апостолът го обърнал към християнството и го определил за свое духовно потомство. По-късно Павел, спазвайки законите на Римската империя, изпраща Онисим обратно при Филимон с писмо, в което го моли да го приеме вече не като роб, а като брат в Христос.

Какъв църковен празник е на 14 февруари - традиции и обичаи

По-късно Онисим става епископ във Византия, като продължава да проповядва Словото Божие. При император Траян (98–117) е затворен и изпратен в Рим, където загива мъченически – убит е с камъни.

На 15 февруари църквата почита и пустинник Сирийски. Той живял аскетично на планина близо до град Кир в Сирия. Той страдал от тежка болест, но винаги носел вериги, консумирал храна само вечер и непрестанно се молеше. Чрез такива подвизи той постигнал високо духовно съвършенство, получил от Господа власт над бесовете, дарбата на изцеление и дори възкресение на мъртвите. На преклонна възраст отшелникът мирно се оттеглил при Господа.

Какъв църковен празник е на 13 февруари - традиции и обичаи

 

На 15 февруари църквата почита и преподобни Евсевий. Свещеномъченик Евсевий, епископ на Самосата, твърдо отстоявал православното изповедание, утвърдено на Първия вселенски събор в Никея през 325 г., за което бил преследван от арианите, които многократно го лишавали от катедрата му и го изпращали на заточение. По време на откритото преследване на християните, свети Евсевий, криейки ранга си, в дрехи на воин, преминал през цяла Сирия, Финикия и Палестина, утвърждавайки християните в православната вяра. Той снабдил свещеници и дякони в празните църкви и ръкоположил епископи, които отхвърлили арианската ерес.

Тогава Свети Евсевий бил осъден на затвор в Тракия. След като получил царския указ, Свети Евсевий напуснал Самосата през нощта, за да предотврати бунта на почитащия го народ. Като научили за заминаването на епископа, вярващите го настигнали и с плач го молели да се върне.

Какъв църковен празник е на 12 февруари - традиции и обичаи

Светецът отказал да изпълни молбата на своето паство, заявявайки, че те трябва да се подчиняват на съществуващите власти. При император Грациан свети Евсевий се завръща в Самосата и продължава работата си по подобряването на църквата.

Около 380 г. той пристигнал в арианския град Доличин, за да постави там православния епископ Марин. Една арианка хвърлила от покрива керемида, която пронизала главата на светеца. Умирайки, той, следвайки примера на Спасителя, й простил вината и помоли околните да не й причиняват зло. Тялото на свети Евсевий било пренесено в Самосата и погребано със сълзи от паството му. Неговият племенник, блаженият Антиох, бил издигнат до сан на светеца, а Самосатската църква продължила твърдо да изповядва православната вяра, твърдо укрепена от делата на светия мъченик Евсевий.

11 февруари - какъв църковен празник е утре и какви забрани се спазват

По знаците на този ден предците ни са извършвали гадания за времето в близко бъдеще и реколтата през новия сезон. 

Слана в деня на св. Онисим означава, че ще има богата реколта през лятото. Силният вятър на този ден показва дъждовно лято. Ако добитъкът в двора е спокоен, очаква се топла пролет.

Какво не можете да направите утре - забрани за празника?

Не можете да се карате на добитъка - смяташе се, че след това животното може да се разболее или да загуби сила. Не бива да работите на полето – денят се смятал за неблагоприятен за земеделска работа. Забранява се вземането или заемането на пари, за да не загубите финансовото си благополучие. Вярвало се, че на този ден не трябва да се карате с някого или да се желае зло на някого, в противен случай годината ще е трудна.

10 февруари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

Традиции и обичаи на празника

Стопаните се стараели да нахранят воловете, кравите, овцете и конете, за да са здрави и издръжливи. Солта на този ден се се считала за благословена и животновъдите са я смесвали с фуража, за да предпазят добитъка от болести. В църквите се четат молитви за здравето на добитъка и бъдещата реколта да бъде щедра. На този ден жените изгаряли стари метли, за да прогонят злите духове и нечистите сили от дома си.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес