Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво трябва и НЕ трябва да правим при пролетна алергия

12 април 2021, 09:37 часа

За тези, които страдат от пролетна алергия, пълноценният живот през пролетния сезон изглежда мисия невъзможна. Но ако сте наясно какво трябва и какво не трябва да правите, със сигурност ще преминете по-леко през всички неразположения.

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?

Това са 20 съвета, които е задължително да спазвате през пролетта, ако страдате от сенна хрема.

1. Опитайте се да останете у дома в сухи и ветровити дни. Тогава концентрация на полени във въздуха е най-висока. След дъжд техните нива спадат драстично и тогава е най-доброто време за разходка.

2. Когато излизате навън, носете слънчеви очила. По този начин ще предпазите очите си от дразнещия прашец.

Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи

Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи

3. Затваряйте прозорците на автомобила си, когато шофирате, особено извън града.

4. Старайте се да не напускате града по време на активния цъфтеж, тъй като извън него концентрацията на цветен прашец е много по-висока. Избягвайте дейностите в градината.

5. След прибиране у дома, вземете душ и изперете дрехите си. По косата и дрехите ви полепват прахови и поленови частици, които допълнително ще усложнят състоянието ви.

6. Сушете дрехите си на закрито, за предпочитане в сушилня. Ако простирате прането навън, по него ще полепне прашец от цъфтящите растения.

Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация

Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер

7. Използвайте климатик в колата и у дома. Заложете на специални въздушни филтри, които филтрират алергените. Редовно почиствайте дома си с прахосмукачка с антиалергични HEPA филтри.

8.Спете на затворени прозорци.

9. Внимавайте с домашните любимци. По време на разходка, полените полепват по козината им.

10. Изкъпете се и измийте косата си преди лягане. Така вероятността от алергични пристъпи през нощта намалява значително.

11. Приемайте предписаните ви антихистаминови медикаменти. Препоръчителни са тези от 2-ро и 3-то поколение (лоратадин, левоцетиризин и други), тъй като те са по-безопасни и по-рядко причиняват сънливост.

12. Редовно впръсквайте в носа си спрей на основата на физиологичен разтвор или дестилирана вода. Това ще облекчи назалната конгестия и ще улесни отделянето на слузта от синусите.

13. Най-ефективният начин за справяне с пролетните алергии е чрез алергенна имунотерапия. Преди започване на лечението специалистът ще определи какво точно причинява алергията и след това ще приложи инжекционна терапия. Тя ще позволят на тялото постепенно да „свикне“ с алергена и това ще доведе до намаляване тежестта на симптомите. 

14. Избягвайте психоемоционалната и тежка физическа активност.

15. Ако е възможно, пътувайте до климатична зона с различен поленов календар, до морския бряг или до планината, където концентрацията на полени е много по-ниска. Планирайте ваканцията си като предварително се съобразите с периода на цъфтежа на алергенни растения в района на избраната от вас дестинация за почивка.

16. В случай на обостряне на полинозата, отложете извършването на планирани операции и превантивни ваксинации.

17. Не използвайте лекарства, козметика, хомеопатични или билкови медикаменти, ако съдържат екстракти от растения, към които сте алергични.

18. При пътуване носете със себе си предписаните ви лекарства. В случай на анафилактичен шок ще може да реагирате веднага.

19. Започнете да си водите „Дневник на пациент със сенна хрема“, в който трябва да посочите датата на поява на симптомите, колко силно изразени са те и какво лечение сте използвали. Отбележете и датата, на която те са изчезнали напълно. По този начин ще улесните специалиста при предписване на подходящото за вас лечение.

20. По време на обострянето на сенната хрема е необходимо да се спазва специфична хипоалергенна диета в зависимост от полените, към които сте алергични.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес