За първи път терминът предменструален синдром е използван за описание на цикличните промени в психическото състояние на пациентите през 1931 г., д-р Робърт Франк.
Досега обаче това явление за много мъже остава мистерия и неприятна месечна изненада. Днес, според PMS, има дори статистически данни, които показват следното: на възраст от 18 до 30 години само 20% от жените са предразположени към появата на този синдром, но след тридесет години броят им се увеличава до 60 %.
Интересно наблюдение: предменструалният синдром често се появява при онези представители на по-слабия пол, чиято работа е свързана с активна интелектуална дейност. Може би това се дължи на по-малкото физическа активност.
Признакът на ПМС може да е желанието на жената да яде изключително храни с високо съдържание на въглехидрати. В същото време, преди шоколадов десерт, пица или пиле на скара, дори активните диетични практики не могат да устоят през този период. При някои жени по време на предменструалния синдром способността за концентриране на вниманието намалява и агресивността се увеличава, така красивата половина на човечеството може да се превърне в заплаха за другите и за себе си. Има дори повишен риск от злополуки при шофиране, битови злополуки, например ютията се обръща и запалва нещо или е забравена така, повишена раздразнителност, което води до кавги, скандали и истерии и други подобни. В същото време ПМС не е нелечимо заболяване и проявите му могат да бъдат потиснати с помощта на външни фактори.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Учените са открили, че жените, които получават достатъчна доза витамин D и калций за месец време, изпитват по-малко симптоми на предменструален синдром. Ето защо, за да го избегнете, ако сте жена е достатъчно да прекарвате повече време на чист въздух през деня и да ядете много млечни продукти или да приемате подходящи лекарства. Всъщност активните прояви на симптомите на ПМС се наблюдават само при 10% от жените, като тези признаци, също могат да се появяват и изчезват отново през целия живот (до менопаузата).
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Ето защо, мили мъже, не бързайте да приписвате лошото настроение на любимата си за определен период от цикъла. Много вероятно е наистина да сте виновни за нещо. Освен това, не забравяйте, че симптомите на ПМС имат много общо с това как се променя емоционалното състояние на жената, през първия период на бременността. Освен това, Неспокойните британски учени са открили, че значителен процент от мъжете също изпитват циклични прояви на симптоми като женския ПМС. По това време представителите на силния пол са предразположени към депресивни състояния, нервност, свръхчувствителност и други подобни.