Тази събота, 2 ноември, преди Архангелов ден е една от трите Големи Задушници през годината, в които в църквите се отслужва панихида за починалите, на гробовете се палят свещички и прелива с вино, а на съседи, приятели или просто непознати хора, срещнати случайно на път за гробищата, се подава храна за „Бог да прости“. И трите Големи Задушници са на различни дати през годините, тъй като са обвързани с други големи Християнски празници, които са подвижни, а не на фиксирана дата, поради което и дните, в които почитаме мъртвите и се молим да опрощение на греховете им, нямат точна дата, но винаги са в съботния ден преди празника.
Докато датата е различна, традицията е една и съща – от векове назад до наши дни. Обичаите са непроменени, като завет за поколенията, наследен от дедите ни, от онези, които са поели към вечността и за които си спомняме чрез запалената на гроба свещица и подадената за „Бог да прости“ храна. Какво задължително трябва да сложим в подавките за помен и как са се променили традициите през годините?
Подавките за помен – не пропускайте това
Още: Наближава последната за годината задушница: Ето как да се подготвите
В миналото в утринта на Задушница нашите баби са ставали рано, изкъпвали са се, за да са чисти и чиста да е храната, която приготвят за мъртвите близки, и са се заемали да омесят питка, сварят жито и приготвят кандилото с тамяна и виното за преливане. Подавките за помен задължително са включвали хляб или питка – символ на тялото Христово, вино – кръвта на Исус, пролята на кръста за опрощаване на греховете човешки и тяхното изкупление, и жито – символът на Възкресението. Днес, векове по-късно, продължаваме да слагаме в подавките за помен задължително хляб и жито и да преливаме гробовете с вино. Много често житото го купуваме готово – сварено, както и питките, а не ги замесваме със сълзи и спомени, както са го правили бабите ни, но тези храни задължително продължават да бъдат неизменна част от подавките за помен. В днешно време освен бонбони, които и бабите ни подавали на Задушница, все по-често се раздават и различни пакетирани захарни и тестени изделия, напитки, консерви, любимите ястия на починалите близки и кой каквото прецени, че иска да раздаде за душата на починалия. Нищо от това обаче не е задължително, то е за живите, докато молитвата, свещицата, жиното, виното и хлябът са за мъртвите.
В зависимост от това какъв е поменът – коя Задушница е – в подавките за помен се слагат и череши – за Черешова Задушница, която е в събота срещу Петдесетница, месо – за Голяма или още наричана Месопустна Задушница, която е в събота преди Неделя Месопустна и точно преди началото на Великия пост за най-светлия християнски празник – Възкресение Христово.
Каквото и да сложите в подавките за помен за Архангелова Задушница, помнете, че най-важни за починалия са свещта, озаряваща пътя му в отвъдното, молитвата за опрощаване на греховете му, панихидата в църквата, виното, с което се прелива на кръст гробът, тамянът, с който се прекадява последният дом на покойника, житото и хлябът, както и вашите спомени за него и щастливите мигове заедно, защото хората, които ни липсват и не живеят в делника ни, са живи именно чрез спомените. Никой не умира истински, докато има хора, които да го помнят.
Бог да прости всички починали.
Още: 3 зодии ще научат бъдещето на Архангелова задушница, ето кои
Черешова задушница е, почитаме починалите си близки