Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се случва с тялото, когато сме гладни

19 февруари 2022, 16:10 часа

Тялото ни регистрира глада като нещо неприятно, с което трябва да се справи. Какво всъщност предизвиква той и как реагират отделните елементи от нашия организъм?

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Мозък

Той анализира информацията, която идва от различните части на тялото. Определя енергийните запаси на организма и знае кога сте гладни. Нещата обаче не са толкова прости. Под влиянието на различни реклами и маркетингови изкушения или пък поради смущения в щитовидната жлеза, мозъкът може да се обърка. Същото влияние има и стресът. За щастие имаме и вътрешен биологичен часовник, който настройва организма ни за храна, като започва да произвежда стомашни сокове.

Блуждаещ нерв

Още: Какво задължително се слага на маса на Бъдни вечер

Още: Ползи и приложение на белия пипер

Този нерв се нарича още вагусен или вагален. Свързва се с червата и по този начин прави „инвентаризира“ съдържанието, което се намира в тях. Стимулира се от аромата на храна, а след това започва и отделянето на стомашни сокове.

Кръв

Когато сме гладни нивото на кръвната захар ни пада. Затова и търсим или висококалорична храна, която да засити чувството ни за глад.

Мастни клетки

Те произвеждат лептин – хормон, който укротява глада и възпрепятства натрупването на мазнини с ефекта на истински предпазен щит. Ако хапваме прекалено малко или пропускаме ядене, то когато хапнем, тялото получава сигнал да започне да складира мазнини. Без този хормон, ние бихме започнали да ядем и след, като сме се заситили.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 декември /валутен калкулатор/

Още: Лекар: Този витамин понижава холестерола

Проблемът се появява, когато започнем да се храним често и обилно. Тогава клетките стават резистентни към хормона и започват да се размножават. Комуникацията между него и мозъка, също е нарушена, което води до здравословни проблеми.

Панкреас

Той отделя инсулин през цялото време. Когато кръвната ни захар е в ниската граница – хипогликемия, то можем да погълнем два банана, цял шоколад и едно пакетче чипс. Панкреасът влияе на този процес и когато нивата на кръвната захар са нормализирани, то спираме и да имаме нужда от още енергия.

Стомах

Къркореното на стомаха е характерно за мускулите, които се намират там, както и на газовете. Това се случва само на празен стомах. Чувството за глад е свързано и с производството на хормона грелин в стомаха.

Черва

Дълго време се смяташе, че гладът е свързан с производството на споменатите хормони. Наскоро обаче се доказа, че червата също имат пряка връзка с глада и изпращат сигнали до мозъка. Бактериите на глада се произвеждат именно от тях, а след 20 минути те са сити. И именно това са онези 20 минути, за които ви казахме в началото.

Има два вида глад. Истинският е този, който е породен от нуждата ни за храна, а вторият – фалшив. Той е въпрос на лоши навици и да си хапваме, когато ни е скучно. Хубаво е да хапвате 5 пъти дневно. Накратко казано – 3 основни хранения и 2 между тях (плод, ядки или нещо друго). По този начин винаги ще бъдете сити и няма да изпадате в състояние на прегладняване, което ви кара да поемате още повече храна.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес