Колко често се събуждате с чувство на умора дори след цял нощен сън? Това е следствие от липсата на сън, което тялото ви изпитва в отговор на стрес. Прекомерното недоспиване може да накара всеки рационален човек да се държи странно, за което самият той не може да намери обяснение.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Повечето възрастни се нуждаят от 7 до 9 часа сън всяка нощ. Липсата на сън сама по себе си не се счита за нарушение на съня, но може да бъде симптом и да показва други здравословни проблеми. Има два основни типа лишаване от сън: остро и хронично. Първият възниква, когато краткотрайното нарушение на съня води до лош сън, докато хроничното възниква, когато човек страда от липса на сън за доста дълъг период от време - седмици, месеци и дори години.
Симптоми на липса на сън:
- намалено сексуално желание;
- раздразнителност;
- умора;
- проблеми с паметта;
- депресия;
- затруднено концентриране;
- липса на мотивация.
Установиха кои проблеми със съня водят до деменция – и това не е безсънието
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Последици от липсата на сън
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Хроничната липса на сън увеличава риска от здравословни проблеми като инфаркт, инсулт и диабет. Освен това имунната ни система значително отслабва и става прекалено податлива на различни заболявания, включително вирусни, като не може да се справи с допълнителен стрес.
Липсата на сън обаче оказва влияние и върху психичното здраве. В дългосрочен план, човек с продължаващо лишаване от сън може да изпита повишена тревожност и дори да изпадне в депресия. Според ново проучване на Калифорнийския университет само една безсънна нощ може да доведе до скок на нивата на тревожност с поне 30 процента.
Безсъние и често събуждане през нощта - ето какво липсва на тялото ви
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Проучването установи също, че една нощ без сън кара медиалния префронтален кортекс, частта от мозъка, която помага да се справим с безпокойството и да мислим рационално, да се изключи, така че когато е под натиск от лишаване от сън, разсъждението става трудно. В същото време хората изглеждат твърде раздразнителни, защото емоционалните регулатори на мозъка са претоварени с работа.
Освен това сънят играе важна роля при проблеми с паметта. Това е така, защото мозъчните вълни, отговорни за съхраняването на спомените, се произвеждат по време на сън - те също помагат за прехвърлянето на спомени от хипокампуса към префронталния кортекс, където се съхраняват дългосрочните спомени. В резултат на липсата на сън спомените не достигат до тази кора и се забиват в хипокампуса, което по-късно може да доведе до забравяне.