Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се прави на Андреевден

29 ноември 2023, 07:45 часа

На 30 ноември почитаме паметта на св. Андрей, един от най-уважаваните християнски светци - Андреевден.

Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?

Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви

Свети Андрей Първозвани

Според Евангелието Андрей и брат му свети апостол Петър били бедни рибари, които се изхранвали от риболов в Галилейското езеро. Смята се, че св. Андрей е бил ученик на св. Йоан Кръстител. Когато св. Йоан кръстил Исус във водите на река Йордан и казал на всички ”Ето Агнецът Божий!”, Андрей пръв от всички апостоли последвал Спасителя. Затова в Светото писание го наричат “Първозвани”. Когато апостолите тръгнали по света да проповядват словото Божие, Андрей се отправил през Гърция, по българските брегове на Черно море и стигнал до Грузия и Скития, където спечелил нови последователи на християнството. Умира в гръцкия град Патра, разпънат на кръст, с форма на буквата “Х”, наречен по-късно в иконографията “Андреев”.Свети Андрей се смята за апостол на православните християни, защото ръкополага първия епископ в Константинопол - апостол Стахий. През ІV в. мощите на свети Андрей са поставени в цариградската църква "Св. Апостоли". През ХІІІ в. кръстоносците ги пренасят в италианския град Амалфи, където са и до днес.

Още: Това е най-вкусната яхния, която да приготвите за Андреевден

Мечкинден

В българската митология е популярна легендата за отшелника Андрей, който живеел сам в планината. Имал една малка нива и сам се грижел за поминъка си. Един ден мечка изяла единствения му вол. Разлютил се Андрей и впрегнал мечката в ралото. Оттогава се вярва, че свети Андрей е повелител на дивите животни и се явява пред хората, яхнал мечка, за да прогони зимата и дългите нощи. В България Андреевден се нарича още Мечкинден. 

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи

Поверия за Андреевден

От Андреевден денят нараства колкото едно просено зърно. Затова на обредната трапеза задължително се слагат жито и варива, които набъбват. Вареното жито се смята за жертвоприношение към предците. Когато се вари жито, жените наричат “Както сварените зърна наедряват, така да наедреят и посевите”. Хвърлят се няколко зърна в комина, за да пораснат високи класовете.

Още: Най-вкусната питка за Андреевден, готова за по-малко от 1 час

Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа

Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават

В българската традиция мечката е символ на плодовитост и раждаемост. Затова е забранено на младите булки да работят. Посещението на мечкар и мечка се смята за добър знак - ще има дебел сняг, добра реколта и здраве за хора и животни. Хората плащали на мечкаря “да ги погази мечката за здраве”. Мечка и мечкар са сред най-популярните персонажи на кукерски игри и карнавални обичаи.

На Андреевден празнуват и невестите, с което очакват благоволението на съдбата да нарастват и раждат повече деца.
На много места се сваряват в общ съд различни зърнени култури, за предпочитане в глинено гърне. Слагат се по няколко зърна от всичко - боб, леща, грах, просо, жито, ечемик, овес, лимец, царевица. Това се прави, за да има берекет и да наедрява всичко, което се сее и сади. Популярен е и обичаят да се хвъря варена царевица “из комина”, предназначена за мечката “На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш стоката и човеците!”  

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Кой празнува на Андреевден

На гръцки "Андрей" означава смел, доблестен, силен. Затова празнуват Андрей, Андриан, Андреа, Андриана, Първан, Храбрин, Силен, Дешо, Дешка.

Още: Кога е Андреевден и какво да сложим на трапезата в този ден?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес