Обетованата земя е "място, където силно желаем да живеем" или "много плодородна и богата земя, място за благополучие". Значението на израза идва от думата “обет”, което означава “обещание”, т.е. Обетованата земя е Обещаната земя.
Обещаната земя
Трябва да се върнем назад в историята, или по-точно в Библията. В Стария завет се говори за бог Йехова и избрания от него народ - евреите. В далечното минало еврейският народ населява земите до Ур, Месопотамия. Оттук започва историята на този древен народ, който има един-единствен бог - Йехова. Според библията бог Йехова създава света и човека за 6 дни, а на седмия си почива.
Бог избира евреите за свой народ и сключва с тях съюз (завет), като им посочва земята, в която трябва да се заселят. Избраната за евреите земя е Ханаанската, известна като Обещаната (Обетованата) земя.
Защо Моисей е изобразяван с рога?
Къде е Обетованата земя днес?
Ханаан е старото име на района в западната част на Плодородния полумесец, който включва съвременен Израел, Ливан, Палестинските територии и крайбрежните части на Йордания, Сирия и северозападен Египет.
Пътят към Обетованата земя
През второто хилядолетие пр.н.е. Авраам, родоначалникът на евреите, повежда народа си от Месопотамия към Ханааската земя, където не остават дълго. Притиснати от глад, те напускат Обещаната земя и тръгват към Египет. Техен водач от Ханаан към Египет става Йосиф, един от синовете на Авраам. В продължение на около 200 години (16-14 в.пр.н.е.) евреите живеят в Египет, където са подложени на преследване от египетските фараони и са длъжни да плащат високи данъци.
Тежкото им положение в страната на фараоните ги принуждава отново да тръгнат на път и да се завърнат в Обетованата земя. Пътят им от Египет към Ханаан продължава цели 40 години, а техен водач става Моисей. По пътя на Синайската планина Моисей получава от Бог скрижалите (каменни плочи) с десетте Божи заповеди.
Десетте Божи заповеди
И до днес всеки християнин познава и спазва Божиите заповеди, дадени на Моисей:
1. Аз съм Господ, Бог твой, да нямаш други богове освен Мене.
2. Не си прави кумир и никакво изображение на онова, що е горе на небето, що е долу на земята, и що е във водата под земята; не им се кланяй е не им служи.
3. Не изговаряй напразно името на Господа, твоя Бог.
4. Помни съботния ден, за да го светиш; шест дена работи и върши всичките си работи, а седмият ден е събота на Господа, твоя Бог.
5. Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и за да живееш дълго на земята.
6. Не убивай.
7. Не прелюбодействай.
8. Не кради.
9. Не лъжесвидетелствувай против ближния си.
10. Не пожелавай жената на ближния си, нито дома му, нито нивата му, нито роба му, ни робинята му, нито вола му, ни осела му, нито някакъв негов добитък - нищо, което е на ближния ти.
Отново към Обетованата земя
Тъй като са “избраният народ” Бог постоянно закриля евреите. Когато египетската войска ги преследва край Червено море, Моисей изведнъж получава от Бог вълшебен жезъл, с който отваря водите на морето и спасява хората си. Водата отново се връща и потапя египетските коли и колесници. Най-после евреите достигат Обетованата земя през 12 в.пр.н.е., а един век по-късно създават Еврейското царство начело с първия цар Саул. Следващият цар Давид укрепва властта си в Палестина, разширява границите на царството и завладява град Йерусалим, който става столица на държавата. На щита на цар Давид е изрисувана звезда с шест лъча, известна като “Звездата на Давид”. Тя се превръща в символ на евреите, а днес е част от герба на държавата Израел.
При следващия цар Соломон настават мирни години. Цар Соломон построява храм на бог Йехова в Йерусалим, в който се поставя кивотът. Кивотът е свещен сандък, в който се пазят скрижалите - десетте Божи заповеди. Според легендата кивотът притежава магическа сила, която го превръща в мощно оръжие срещу враговете.