Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво означава да си пасивно агресивен?

15 май 2023, 15:44 часа

Да бъдеш пасивно агресивен се отнася до изразяване на негативни емоции като гняв, негодувание или враждебност, но по косвен начин. Ако някога сте се чувствали подкопавани от колега на работа или едва доловимо подигравани от приятел, може да сте били жертва на пасивно агресивно поведение.

Вместо да бъдат открито агресивни, пасивно агресивните хора предават своите разочарования по начини, които изглеждат безобидни на пръв поглед. Някои хора проявяват пасивно агресивно поведение само от време на време или в определени контексти. Други развиват нездравословен модел на прикриване на своите мотиви.

Примери за пасивно агресивно поведение

Пасивната агресия може да бъде трудна за забелязване, защото обикновено изглежда безобидна. Това отчасти е причината да не успявате да се справите или да разпознаете това поведение.

Все пак има някои издайнически признаци, че си имате работа с модел на пасивно агресивно поведение. Примерите включват:

Изчезване: Един класически тип пасивно агресивно поведение е изчезването.  Някои хора го използват, за да изразят своето негодувание или гняв, като същевременно избягват напълно конфликта.

Мълчаливото отношение: Някои хора, които се чувстват неудобно от конфронтация или не желаят да влязат в такава, може да намерят други начини да ви покажат, че са разстроени, вместо да ви кажат. Примерите включват безмълвно отношение, студено и дистанцирано поведение или блъскане на врати и шкафове.

Враждебност, маскирана като хумор: Някой правил ли е остра, саркастична забележка или жестока обида за ваша сметка, но накрая е казал, че това е било шега? Често пасивната агресия е слабо завоалирана като хумор.

От защитния механизъм до началото на пубертета: Разберете защо детето ви е постоянно ядосано?

Незабележим саботаж: Пасивната агресия понякога се проявява като скрит саботаж. Някой може привидно да се съгласи да направи нещо - например да изпълни задача на работа или да ви направи услуга само, за да се представи лошо. Те могат да ви подкопаят, като се оправдават или отлагат.

Лицемерие: Някои пасивно агресивни хора ще се изявят, като се държат приятелски пред вас, но говорят негативно зад гърба ви с другите. Този модел е особено често срещан в приятелски групи и на работното място.3

Причини за проява на пасивна агресия

Всеки понякога проявява пасивно агресивно поведение. Това е особено често срещано в ситуации, в които не чувстваме, че можем да говорим, без да започнем битка. Например, може да почувствате, че не можете да съобщите разочарованието си на вашия ръководител на работа директно. Вместо това тези негативни емоции могат да излязат наяве по други начини.

Възможно ли е да се разбере колко е агресивен човек с един поглед

Има няколко възможни причини, поради които някой може да прояви модел на пасивно агресивно поведение. Потенциалните причини включват:

Избягване на конфликт: Пасивно агресивното поведение често се използва като защитен механизъм за избягване на конфронтация и конфликт. Този модел на избягване на конфликти може да се развие по много причини, като липса на здравословни граници и ефективни умения за решаване на проблеми. Например, някой, който е израснал в семейство, където директната комуникация се е считала за табу, може да развие пасивно агресивни черти като възрастен. Хроничният стрес и някои личностни черти, като невротизъм и интровертност, също могат да играят роля.

Травма: Травмата в детството е рисков фактор за проява на пасивна агресия по-късно в живота. Хората, които са били пренебрегвани или обезсърчавани в ранните си години, може да се чувстват уплашени или неспособни да изразят негативни емоции директно.

Психични състояния: Пасивно агресивното поведение не е непременно симптом на психично заболяване. Проучванията обаче показват, че определени състояния на психичното здраве, като разстройство на адаптацията, гранично разстройство на личността, хранителни разстройства и депресия са свързани с по-високи нива на пасивно агресивни черти. Изследванията показват, че много хора с депресия, например развиват пасивно агресивни модели като форма на самосаботаж.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес