1. Калоричното съдържание на бирата е по-ниско от калоричното съдържание на млякото и плодовите сокове (100 грама нискоалкохолна бира съдържа 42 килокалории).
2. Умерената и в границите на разума консумация на бира намалява риска от диабет и някои видове рак.
3. Засега най-силната бира е шотландска – 67.5 алкохолни градуса.
4. „Чича“ представлява перуанска бира от ферментирани растения. Тесто от царевично брашно се дъвче старателно, овлажнява се със слюнка и след това се прибавя към бирената смес. Това традиционно се поверява само на жени. В някои страни на Латинска Америка оригиналната „чича“ вече е забранена поради високата опасност от заразяване.
5. През Средновековието жителите на Чехия определяли качеството на бирата по плътността на пяната – тя трябвало да задържи монета върху себе си за определено време.
6. Отделни историци издигат хипотеза, че първоначално зърнените култури са се отглеждали само за варене на бира, а не за приготвяне на хляб.
7. От 1974 г. в австралийския град Дарвин се провеждат състезания с лодки от бирени кутии. Някога в такива състезания участвали както огромни платноходи (с дължина около 65 метра), също и много малки лодки.
8. На британския студент Джак Кърби потрябвали 4000 кенове за бира, за да покрие целия си форд-мустанг с мозайка от тези метални кутии.
9. Година и половина и 300 000 картонени подложки за чаши и бутилки бира се оказали необходими на Свен Гобел да построи истинска къща с пет стаи (в интерес на истината – без покрив). Инспектори от книгата за рекорди „Гинес“ обаче поискали доказателство, че не е използвано лепило. Свен доказал това веднага: дръпнал едно от картончетата и къщата се срутила. Рекордът бил зачетен!
10. Най-голямата халба за бира има следните размери: височина - 2 метра, тегло - повече от 400 кг, обем - 1627 литра. Този гигант е главната украса на един пъб в Ирландия.
11. През 1877 г. в Лондон са регистрирани най-големите вреди, предизвикани от бирена вълна. Поради експлозията на няколко бъчви бира тя се изляла на улицата, което причинило смъртта на 9 души.
12. През 1937 г. бутилка бира Lowebrau била продадена на търг с крайна цена 16 000 долара.
13. През 1977 г. най-бързият пияч на бира в света - Стивън Петросин, успял за 1.3 секунди да изпие 1 литър бира. Между другото, този рекорд остава ненадминат и до днес.
14. Австралиецът Райнхард Ууртс успял да пренесе едновременно 20 еднолитрови халби бира на цели 40 метра. Теглото на една такава чаша, пълна с напитка, е приблизително 2.5 килограма.
15. Най-дългият трудов стаж на бирен барман е 77 години. Този рекорд е поставен от италианеца Анжело Камарата, който първо помагал на баща си в работата му, после сам работил в бара и продължил със синовете си. За съжаление през 2009 г. барът бил продаден.
Бирата, както всяка друга алкохолна напитка, при прекалена употреба вреди на човешкия организъм. Умереността и разумността са основните критерии, които позволяват на човека да я направи „приятел“, а не свой „враг“!