Забраните имат една цел, а тя е да откъснат човека от ежедневието, от обичайните грижи и отговорности и да го насочат към душите на починалите ни близки. Това е отдаване на почит към тях.
Забраните касаят единствено ежедневните дейности, накратко – работата, която пречи да се отдаде цялото внимание и мисъл към душите.
Работи ли се на Задушница?
Църквата не забранява, но призовава да не се работи, ако разбира се търпи отлагане за друг ден. Например да се сготви и да се измие посудата след храна не е грях, това е текуща необходимост. Да се нахранят животните не е грях, да се прекопае градината е грях спрямо разбиранията за Задушница.
Месопустна Задушница 2023 – ето какво се прави
Има славянско поверие, че в деня за Душите покойните посещават дома си. И те се наскърбяват, като видят, че близките им си вършат работата и са ги забравили. В този ден се отделя време за посещение на гробовете, за служба в църквата, за мисли и разговори за починалите.
Пере ли се на Задушница?
Не се пере на ръка, защото ще се похаби време, което е отредено за Душите. Но няма пречка да се пусне пералня, защото работи машината, а не човекът.
Чисти ли се на Задушница?
Принципът е същият като изложеният относно прането. Не трябва да се чисти, защото това отнема време, а чистенето спокойно се отлага за следващия ден. Няма пречка да се пусне робот, който да събере праха.
Задушница 2023: Ето кога се падат 3-те най-големи Задушници тази година
Може ли да се къпем?
Не е допустимо. Къпането е част от грижата за себе си, а на Задушница грижата се насочва към покойните. В годината има три дни, в които не е редно да „крадем“ от времето им.
Някои хора се отдават на забавления и почивка през „неработния“ ден, смятайки, че спазват забраните. Екскурзия, среща с приятели, игри и други подобни дейности също не са редни на Задушница. Те не са забранени, защото не са съществували, когато са установявани обичаите за почитане на мъртвите. В минало време хората са работели постоянно и са спирали само за празник.