На бюрото в офиса има купища документи, а вкъщи - купища дрехи. Дори телефонът ви е бъркотия: куп ненужни приложения, безполезни файлове. Какво е това, нормална човешка черта или някаква патология?
Още: Какво трябва да знаем за парадонтита - причини за неговата поява и лечение
Още: Какво означава асертивност и защо е важно да я притежаваме
Когато безпорядъкът е норма?
Всеки има свое собствено понятие за ред и комфорт. Това, което ни изглежда като купчина боклук, на друг човек - организация на пространството. Редът е свързан с граници и начин на мислене.
Ако сте ефективни в разхвърляна стая или на бюро, затрупано с книжа, свикнали сте да намирате вещи и документи с ловкостта на магьосник да ги изваждате от купчината.
Още: 8 подаръка, които категорично не трябва да подарявате за Коледа
Още: Знаете ли как се празнува Коледа в различните страни?
Кои зодии предпочитат креативна свобода и хаос?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Когато имате психични проблеми?
Друг е въпросът, когато не можете да намерите това, от което се нуждаете, и се чувствате неудобно в претрупано пространство.
Бъркотията в къщата е отражение на нашата вътрешна същност, нашите мисли, желания, емоции, цели. Безпорядъкът може да е отражение на неразрешена мъка, травма, може би депресия. Може да показва претоварване и опит да се защитите.
Още: Какво се прави на Коледа за късмет?
Още: Тайната на Вселената: Всичко се сбъдва, просто трябва да спреш да го желаеш
Случва се човек да се чувства неудобно и неприятно в дома. Тогава той може несъзнателно да го разхвърля. Разхвърляният дом може да показва страх от новости, че ти е трудно да се разделиш със стари неща. Друга причина -колекционерска страст.
Помислете добре ли е, че нещата постепенно ви изтласкват от дома ви и той става като склад, в който е трудно да подредите нещата.
7 фактора, които внасят хаос в живота ни
Как да се справим с безпорядъка?
Ако искате да подредите нещата в главата си, подредете нещата в апартамента си. Отделете поне 15 минути на ден, за да почистите всяка част от дома си. Вземете една кошница и сложете в нея всичко, което не можете да сортирате. Всеки ден изпразвайте тази кошница част по част. Може би 5 минути. Ако сте определили място за всяко нещо, следвайте това правило. Взимате го и го поставяте на мястото му.
Почистването активира мозъка и дори подобрява настроението ви. Но, разбира се, при условие, че не прекарате един ден в подреждане на шкафове и след това рухнете от безсилие.
Има много системи за почистване. Намерете и използвайте тази, която ви подхожда.
Топ 3 системи за почистване
Методът „Магическото подреждане“ на Мари Кондо. Основната идея е да изчистите нещата веднъж и за цял живот. Съхранявайте само онези неща, които наистина носят радост и ги подредете правилно.
"Fly Lady" Авторът на системата Марла Сийли предлага да не чакате, докато се натрупа бъркотията, а да отделяте 15 минути на ден за почистване, с изключение на почивните дни. Освен това, когато купувате ново нещо, трябва да се отървете от подобно старо.
„Death Tidying“ е шведският подход към премахването на бъркотията. Основната идея е да си представите, че всичките ви неща са това, което ще остане след вас и някой ще трябва да се занимава с тях.