Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво липсва на организма, ако имате сухи и напукани устни

05 април 2023, 14:05 часа

През есента, зимата и ранната пролет много хора се оплакват от сухи и напукани устни.

Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?

Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи

Промените в температурата очевидно се отразяват на състоянието на устните ни (ето защо през това време трябва по-често да посягаме към защитни червила или балсами), но те не са единствените.

Съществуват още много причини за това заболяване. То може да бъде признак и на дехидратация или хранителен дефицит, например. Не забравяйте да проверите дали проблемът с напуканите устни не ви съпътства само когато стане по-студено времето.

Устните първо се изсушават, а след това се напукват. Този вид проблем се дължи на факта, че устните, за разлика от други части на лицето, не произвеждат себум. През по-хладните месеци устните могат да се напукат поради малкото количество влага във въздуха. През отоплителният сезон и сухотата на въздуха определено не са полезни за тях. Интересно е, че през лятото устните също са склонни към напукване, в резултат на прекомерното излагане на слънчева светлина.

Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад

Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло

Напукани ъгълчета на устните – за какво алармират?

Навиците ни, като често облизване на устните или хапане на устните, също водят до изсушаване и напукване на устните. Облизването, противно на това, което си мислите, всъщност не овлажнява устните. Слюнката всъщност лишава епидермиса от влага, като увеличава сухотата на вермилиона, който е много тънкият външен слой на устните.

Продуктите, които използваме, не са маловажни. В студеното време трябва да избираме по-скоро мазни червила, отколкото овлажняващи продукти. През лятото трябва да нанасяме овлажняващо червило с UV филтър. Добре е да сме внимателни по отношение на червилата и гланцовете за устни, които избираме. Някои от тях могат да съдържат много химически добавки.

Алергиите към съставките на грима също могат да бъдат причина за сухи, напукани устни (в този случай може да се появи и изтръпване, сърбеж, парене и подуване).

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

Някои лекарства също могат да причинят напукване на устните, като например ретиноидите (използвани предимно за лечение на дерматологични заболявания) и химиотерапевтичните средства (използвани за лечение на инфекциозни заболявания).

Ще забравите за напуканите устни през зимата с този хитър трик

Сухотата и напукването на устните могат да бъдат причинени и от дехидратация, висока температура и недохранване. Възможно е също така да се касае за бактериални и вирусни инфекции и гъбични инфекции.

Проблемът с напукването на устните може да е резултат и от хранителни дефицити, най-вече от липсата на витамин А, витамини от група В и желязо.

Когато организмът страда от недостиг на витамин А, освен кожни проблеми, може да се очакват сухи очи, липса на апетит или понижаване на имунитета.

Дефицитът на витамин В2 причинява възпаление в ъглите на устата и устната кухина, а дефицитът на витамин В3 се проявява със зачервяване на кожата и повишена чувствителност към слънцето. В случай на недостиг на желязо симптомите включват кариеси, чупливи нокти, косопад и чувство на изтощение

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес