“Аз съм от жълтите павета” означава, че си от центъра на столицата, имаш потекло, родословие, съответно си “истински софиянец”. Да се разхождаш по “жълтите павета” означава да си в самия център на столичния град, в епицентъра на всичко важно, което се случва в страната.
Още: Голям празник иде на 27 декември, спазват се редица традиции и обичаи
Още: Защо горещата вода замръзва по-бързо от студената
Кога се появяват жълтите павета?
Когато София става столица на България. Идеята София да стане столица на новата държава е на проф. Марин Дринов. Той представя убедителни доводи при обсъждането на въпроса за столицата, които се възприемат от княз Дондуков-Корсаков и другите руски управители.
Преобразяване на София - от ориенталски град към европейска столица
На 3 април 1879 г. София е обявена за столица на България от Учредителното народно събрание. Започва промяна на облика й. Извършват се регулационни и благоустройствени дейности и само след около 3 десетилетия младата столица е напълно преобразена. Градът е електрифициран, през 1901 г. тръгва първият трамвай, увеличава се броят на телефонните абонати. От чужбина се завръщат първите българи-архитекти, които са получили академичното си образование във Виена, Прага и други европейски градове.
Още: Нова година, ново начало: 4 въпроса, на които трябва да си отговорите сега
Още: Как се образуват цифрите на ЕГН
Кога се поставят жълтите павета?
През първото десетилетие на 20-ти век. По същото време в столицата се появяват емблематични за града сгради, които и днес са сред архитектурните шедьоври на столицата:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво е орторексия нервоза и как да се предпазим от нея
Още: Облечете се в този цвят на Нова година, за да привлечете късмет и изобилие в живота си през 2025
Народен театър - 1906 г
Военен клуб - 1907 г.
Халите - 1011 г.
Централната баня - 1913 г.
храм “Александър Невски” - 1904-1912 г.
За първи път въпросът за паважната настилка на централните софийски улици и площади се обсъжда на заседание на Общинския съвет през 1906 г. Кметът Мартин Тодоров предлага три варианта за настилка - каменна, керамична и асфалтова. След обсъждането се назначават две комисии от специалисти, които започват проучване на въпроса.
Двете комисии доказват предимствата на жълтите павета, но те са много скъпи и поради тази причина общината се насочва към каменните блокчета от сиенит, който се добива в каменните кариери на Витоша, собственост на общината. Въпреки това, Мартин Тодоров не се отказва от керамичния паваж.
Още: Енергията на предишните собственици на апартамента, в който живеете, се прехвърля върху вас
Още: Всички ретроградни планети за 2025 - пълен списък
За реализация на настилката кметът Мартин Тодоров сключва външен заем в размер на 35 милиона златни лева с немски банки. Провежда се търг, който се печели от “Българското индустриално керамическо дружество Изида”. Фабриките на дружеството се намират на гара Новоселци. То е създадено с протекцията на Стефан Стамболов, чиято политика към индустриалното развитие на България е подчертано протекционистка към местната промишленост.
Тайната за вноса на жълтите павета
Предприемачът има задължението да бъде вносител, изпълнител и да представлява производителя. Оттук започва една неофициална тайна по вноса на жълтите павета, които в техническата документация се записват като керамични павета или настилка. В България не е усвоена направата на керамични павета, ангажирано е специализирано предприятие в Австро-Унгария.
Едва през 1960 г. инж. Ст. Симеонов разкрива “тайната”: жълтите павета се произвеждат от варовика “мергел”, известен в Унгария под името “марга” и се намира в мина край Будапеща. Изкопният мергел се стрива на прах, формува се и се изпича в специални пещи при температура 1300 градуса.
Съгласно поемните условия, транспортирането на керамичните павета е за сметка на “Изида”, а митническите такси - за сметка на Унгарското дружество. Архивните документи разказват детайли по технологията на полагането на паветата - размера на блокчетата (0,08 м, 0,21 м, 0,10 м), състава на бетоновия слой, неговата дебелина - 10 см, подреждането в диагонал по оста на улицата, а в краищата се употребяват петоъгълни блокчета.
Пътят към Атлантида. На дъното на Тихия океан се появиха "жълти павета" (ВИДЕО)
Контрол за първокласно качество
По време на полагането на жълтите павета, Общината осъществява постоянен контрол. Кметът назначава комисия от специалисти за привременно приемане на извършеното досега от предприемача.
През 1907 и 1908 г. са постлани общо с керамичен паваж около 60 хил. кв.м.
Днес жълтите павета, които съществуват вече над 110 години, се съхраняват от общината. В някои участъци се заменят с друг вид настилка.
До момента в България не се е намерила фирма, която да може да произведе жълти керамични блокчета с такава устойчивост и цвят.
Дълго време сред софиянци е особено популярна легендата, че жълтите павета са подарък за сватбата на цар Фердинанд. Това не е вярно. Според документите и фактите те са внос от Австро-Унгария по инициатива на кмета на София Мартин Димитров.