Серотонинът е химикал, който е тясно свързан с човешкото психологическо и физическо функциониране, а именно апетита, настроението, либидото и поведението. Серотонинът се синтезира в нашето тяло: отчасти в мозъка и отчасти в червата (около 80-90%). Той е необходим за поддържане на психо-емоционалния баланс на човека, поради което често се нарича хормон на радостта или удоволствието. И има защо – според някои изследвания дефицитът му води до депресия и проблеми със светоусещането.
Как работи той?
Серотонинът е предавател на импулси между нервните клетки, той регулира тяхната дейност, като дава команди за едно или друго действие - бъдете щастливи, движете се, не бъдете тъжни. В резултат на това неговата правилна и продължителна работа осигурява положително и стабилно емоционално състояние.
Учените разкриха тъмната страна на "хормона на щастието" серотонин
Още: Знаете ли как свинското месо се отразява върху холестерола?
Още: Стихотворение на деня, 29 декември, от Евтим Евтимов
Настроението ни много зависи от правилното предаване на сигнали и от нивото на самия серотонин в тялото ни. Колкото повече има, толкова по-добри сме. Въпреки това, излишъкът от „хормона на щастието“, както и неговият дефицит, могат да доведат до неприятни последици - предозирането на „радостта“ може да се случи поради неправилна комбинация от лекарства и да доведе до световъртеж, сънливост, безсъние, внезапна загуба на тегло , и така нататък. Липсата на серотонин се усеща чрез лошо настроение, слабост и апатия.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Топ 5 билки съдържащи витамин Д
Още: Какъв църковен празник е на 29 декември - традиции и обичаи
Между другото, слънчевата светлина е необходима за производството на серотонин - затова през лятото животът ни изглежда вълшебен, а през зимата искаме да лежим под завивките и да съжаляваме за безсмислено пропилените години.
Как да помогнем на тялото да произвежда серотонин?
Ако смятате, че животът не е толкова прекрасен, колкото ви се е струвало вчера, не бързайте да се впускате в тези негативни емоции. Може би цялата работа е точно в липсата на серотонин. Опитайте се да помогнете на тялото си да попълни нивото на „хормона на щастието“, като прибягвате до един от тези трикове.
Още: Как да разпознаем кашлицата на нервна почва
Още: Когато котката легне в тази част на тялото ви, значи ви чисти от негативна енергия
Яжте. Вашият избор са храни с високо съдържание на триптофан, аминокиселина, която е предшественик на серотонина и без която синтезът на нашия хормон е невъзможен. Така че, ако решите да „ядете“, за да се почувствате по-добре, съветваме ви да обърнете внимание на „червеното“ месо, риба, сирене и извара, тиквени семки, фъстъци и кедрови ядки.
Как да станете по-щастливи: 3 храни, които повишават нивата на серотонин
Избягвайте кофеина. Кафето, чаят, шоколадът и някои безалкохолни напитки трябва да бъдат забранени. Кофеинът предотвратява образуването на серотонин и намалява настроението.
Говорете. Доказано е, че можете да повишите нивата на серотонин чрез самохипноза. Този хормон и настроението имат двупосочна връзка, което означава, че могат да си влияят взаимно. Психотерапия, задушевни разговори, смях – всичко това подобрява емоционалното ви състояние.
Насладете се на слънцето. Както вече казахме, образуването на нашия хормон изисква слънчева светлина, която ще ускори процеса на синтез на серотонин. Затова бъдете по-често навън, не пропускайте добрите дни и се разхождайте всяка свободна минута.
Спортувайте. Физическите упражнения ускоряват синтеза на серотонин в мозъка, поради което хората, които са в депресия, често са съветвани да се запишат на фитнес или да започнат да бягат. Спортът има положителен ефект не само върху физическата ни форма, но и върху емоционалното ни състояние.