Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво е паник атака и опасна ли е?

21 октомври 2021, 11:31 часа

Паник атаката е позната на поне 1/3 от хората. Тя е състояние, при което човек изпитва от силно чувство на страх до усещане, че умира, придружено от физически страдания – сърцебиене, изпотяване, световъртеж, прилошаване, треперене, слабост в мускулите, задух и други, които се появяват внезапно и неочаквано. Обикновено са непровокирани, макар някои страдащи от редовни паник атаки, да отбелязват, че определени места и дейности предизвикват по-чести кризи. Паник атаката, макар изключително неприятна като преживяване, не представлява заплаха за здравето и живота. Продължителността на пристъпа е от минути до няколко часа, като най-честата продължителност е около половин час, засяга по-често жените, отколкото мъжете, и е възможен на всяка възраст. Макар да се проявява най-често по време на тийнейджърските години и в младостта, паник атаката не е непозната и за деца или възрастни хора.

Още: Голям църковен празник иде утре, 6 януари, спазват се редица традиции и обичаи

Още: Лекар: Кои храни са задължителни за здрав панкреас?

Кога и къде най-често се случва паник атака?

Паник атака може да се прояви по всяко време и на всяко място. Повечето случаи са докладвани вечер и през нощта. Когато човек се сблъсква с паник атака през нощта, тя пречи на качеството на съня му, предизвиква страх да заспи отново, води до безсъние, стрес и допълнителен риск да се поява на нова паник атака. Обикновено е непредизвикана, няма реална причина, място или ситуация, която да я причинят, но е възможно и определени места или ситуации да предизвикват по-чести пристъпи на паника у конкретния индивид. Място, на което веднъж се е случило индивида да получи паник атака, се превръща в гореща точка за него и е твърде вероятно при последващи посещения на същото място атаките да се повторят.

Какви са симптомите на паник атака?

Още: Какво да правим, ако кучето ни преяде?

Още: 3 кулинарни употреби на зехтина, които ще ви се иска да сте знаели преди

Освен чувството за страх, ужас, усещането за загуба на контрол паник атаката се преживява и с редица физически симптоми, сред които са:

  • треперене на тялото, мускулите, крайниците,
  • задушаване,чувство за недостиг на въздух,
  • сърцебиене, ускорен пулс,
  • изпотяване, студени и горещи вълни,
  • болка, стягане в областта на гръдния кош и сърцето,
  • тревожност и усещане за припадане, потъване, страх от смъртта.

Пристъпът на паника не представлява опасност за живота и всички тези физически симптоми не оказват вредно влияние върху здравословното състояние.

Как да се справим с паник атака?

Като превенция на паник атака страдащите от нея могат да избягват места, които знаят, че я предизвикват при тях – като например тълпи, големи открити пространства, тесни пространства и др. При вече настъпил пристъп се препоръчва бавно и дълбоко дишане, промяна на мястото, на което се намирате – излизане навън, ако сте вътре и обратното, разсейване – телефонен разговор с приятел, стартиране на някаква дейност, която да ангажира вниманието, прогресивна мускулна релаксация, която помага не само при паник атака, но и при тревожно разстройство, както и други методи за отпускане, успокояване и възвръщане на контрола върху тялото и мислите. При чести и системни пристъпи е необходима консултация със специалист, медикаменти със успокояващ ефект, редуциране на ежедневния стрес, повече позитивни емоции и преживявания. Терапията, считана за най-добра, ефективна и с най-бързо въздействие, е психотерапия, наречена когнитивно-поведенческа. По преценка на лекуващ лекар могат да бъдат предписани и медикаменти за състоянието.

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 5 януари /валутен калкулатор/

Още: Как се готви с царевично олио - ето какво трябва да знаем

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес