Следващият голям празник през януари, който ще събере много празнуващи е Антоновден. По традиция той се отбелязва на 17.01. Много хора държат да спазват традициите, които вървят с него и в тази статия ще ви дадем насоки за традиционните ястия, които да сложите на трапезата си и да посрещнете гостите така както обичаят повелява.
Може би най-разпространената традиция за Антоновден, която е свързана с готвене е жените в семейството да правят погача с мед. Тя има място на празничната трапеза вечерта. Друга популярна традиция гласи, че се замесват така наречените "содени" питки, които са с някакъв тип сладко. Те са за раздаване на близките.
Свинското се избягва на празника. Месната алтернатива е пилешкото, като може да приготвите цяло пиле ако очаквате повече гости. Печива като тутманици и питки се приготвят и сервират. Печеното пиле може да се сервира или изпече с кисело зеле.
За салатите ограничения няма, но все пак може да заложите също на кисело или прясно зеле и зеленчуци, които са сезонни.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Любопитен детайл относно празника, който се свързва с гоненето на болестите е, че се приготвя една содена питка повече, която се оставя в тавата. Старите хора казват, че тя е "за чумата" - да е нахранена лошата болест и да не ходи по хората.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Освен без свинско месо на трапезата, според традициите за самия празник няма други ограничения за това какво може да се сервира или не на масата. Традиционните ястия също са сравнително малко на брой, така че можете да експериментирате и с по-интересни рецепти.