Походката и стойката ни са от голямо значение за цялостното състояние на опорно-двигателната ни система. Ходенето е неизменна част от нашия живот, затова е добре да знаем как да се движим правилно така, че да не повишим риска от изкривявания, здравословни проблеми и появата на болки в определени части от тялото.
Движението е важно за здравето ни, има редица ползи от него, освен, че поддържаме фигурата си във форма. Отразява се благоприятно на мускулите, костите, дихателната система, ставите и сърдечно-съдовата система, както и понижава нивата на стрес. А неправилната походка може да преобразува тези ползи в негативи.
Ако водите застоял начин на живот, започнете с по-кратки разходки и постепенно увеличавайте броя на крачките. Започнете с бавно темпо и поддържайте среден интензитет на разходката. Ще установите как след едва няколко разходки ще се чувствате по-концентрирани и енергични.
Нека обаче преди това да обърнем внимание на грешките, които правим по време на ходене и коя е грешната походка:
Гледате надолу, докато вървите
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Ако през повечето време глават ви е наведена надолу, правилната линия на гръбнака ви ще се изкриви и центъра на тежестта ще се промени. За да не допуснете подобно изкривяване, избягвайте да ходите с наведена глава и гледайте право напред.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Стъпвате тежко
Тежките стъпки могат да доведат до болки в петите и ставите, както и да създадат дискомфорт още при разходката. Този тип ходене влияе негативно върху целия гръбнак, кръста, ставите и сухожилията. По този начин стресирате тялото си, а то трудно може да свикне с тези „удари“ в земята, опитайте се да балансирате стъпките си и да ги олекотите. Обърнете внимание по какъв начин „приземявате“ краката си и се старайте да го избягвате.
Прекалявате с разходките
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
„Много хубаво не е на хубаво“, гласи една от българските ни поговорки, а тя чудесно се вписва и в днешната тема. Ако се движите прекалено много, с твърде бързи темпове и правите големи крачки, ще натоварите тялото си и може да се появят болки в ставите и мускулите, износване и увреждане на връзки. Не увеличавайте прекално скоростта, а крачките ви не трябва да са по-големи от естествения ви разкрач.
Не насочвате пръстите напред
Неправилното стъпване ще измести центъра на тежестта. Опитайте се да насочите походката си в правилната посока напред, а не навътре или встрани.
Ангажирайте тялото
По време на разходката се опитайте да включите повече мускули. Центърът на тежестта ще спомогне за по-лесната координация на всички части от тялото. Ходете с добре стегнато тяло, за да се предпазите от болки и изкривявания.
Не използвате ръцете си
Включването на ръцете в тренировката е задължително, те спомагат за правилната походка, за стабилност и добра скорост. Движете се с енергичен размах, бонус към това е, че ще изгорите и повече калории.