Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви ще се случи с вашето тяло, когато не правите КАРДИО ТРЕНИРОВКИ

18 ноември 2021, 09:20 часа

Тренировките от типа на тичане, плуване, бързо ходене и по-конкретно – кардиотренировките, са от изключителна важност за поддържане на добро здраве и красива фигура. Много от нас го избягват поради факта, че доста ни изтощава, но пък резултатите си заслужават. Освен това кардиото има много ползи за нашия организъм и двигателната ни система.

Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?

Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви

Дори и да отричате такъв вид спортуване, размислете и започнете да го практикувате заедно с другите тренировки, защото кардиото подобрява издръжливостта на сърцето и белите дробове, спомага за добрата сърдечносъдова и дихателна дейност.

Комбинирайте кардиото със силови тренировки и освен че ще изглещате зашеметяващо отвън, ще сте здрави като бик и отвътре. Избягването на тези тренировки може да доведе до по-малко издръжливост и по-бързо задъхване.

Какви са основните ползи от кардиото?

Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна

Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи

Проучванията сочат, че редовните кардиотренировки имат редица ползи за цялостното ни здравословно състояние. Американската сърдечна асоциация ни съветва да включим в спортния си режим поне 150 минути кардиоупражнения в седмицата. По този начин ще укрепим сърдечносъдовото и дихателното си здраве, като вследствие на повишаване сърдечната честота се подобряват и капацитетът на сърцето и кръвоносните съдове. 

Други ползи от кардиоупражненията са свързани с нервната ни система и дейността на мозъка. При този вид натоварване се повишава притокът на кислород и кръв към мозъка, а благодарение на това се укрепват паметта, сънят, концентрацията и др. Също така, значително се намалява рискът от развитието на дегенеративни заболявания на нервната система.

Но плюсовете от спортуването не свършват дотук. Освен всичко изброено, кардиото подобрява състоянието на ставите – чрез този тип упраженения се подобрява гъвкавостта и мобилността им. Това се случва поради значително по-доброто и обилно подхранване с кислород и хранителни вещества. Кардиотренировките засилват пулса ни, а повишеният пулс ускорява кръвообращението, което от своя страна подтиква мускулите да работят здраво и да издържат по-дълго време на натоварвания.

То е от изключителна важност и за доброто ни психическо и емоционално здраве. След тренировка ние се чувстваме значително по-отпуснати, спокойни, свежи. Това е така, защото при спортуването повишаваме нивата на окситоцин, серотонин и допамин – хормони, които играят значима роля за нашето добро настроение, спомагат за борбата с депресията, лошото настроение, ниското самочувствие, потиснатостта и т.н.

Още: Защо се смята, че чесновата вода помага за силен имунитет

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Както вече сами се убедихте, от няколко тренировки седмично може да извлечете хиляди ползи за организма си, а най-хубавото е, че кардиотренировките рефлектират върху всяка част от нас – менталното здраве, физическото здраве и добрия външен вид. Започнете здравословен начин на живот и спортувайте редовно, тялото ви ще ви се отблагодари.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес