Шарената сол, на пръв поглед, е най-лесното нещо, което присъства на нашата трапеза: смесиш сол, червен пипер, малко чубрица и каквото още се намери там – и готово! Но когато опитаме вкусовете на няколко вида, веднага разбираме, че тази леснота е само привидна и, дори да не се изисква голям кулинарен майсторък да омешаш съставките на шарената сол, така или иначе са необходими някои умения и поне минимални познания за ароматите и текстурата на българските билки.
Разбира се, да се определи една-единствена смес като „българската шарена сол“ ще е доста некоректно - просто, защото смесите, които се използват като „шарена сол“, са твърде разнообразни - като се започне от най-елементарното: сол и червен пипер, размазани върху филия с олио и се стигне до цели главозамайващо ароматни симфонии от подправки и билки.
Например, една шарена сол, за която се смята, че е от най-старите, съдържа ситно смлени тиквени семки (печени), червен пипер, чубрица, също печена царевица, сол, сминдух; определено тиквените семки и царевицата тук доста ни изненадват с присъствието си.
Постепенно с времето, както и може да се очаква, в състава на различните видове шарена сол влизали билки като магданоз, копър, мащерка, босилек, бял пипер, риган, розмарин, смардала. Почитателите на пикантното, естествено, не могат да се въздържат от изкушението да включат нещо повече и по-малко лютивичко.
Бабината рецепта за най-вкусната и ароматна шарена СОЛ
Една от най-популярните смеси е следната:
- сол – по желание
- чубрица – с. л. суха смляна;
- червен пипер – 1 с. л. сладък
- червен пипер – 1 ч. л. лют
- мащерка – 1 ч. л. суха
- риган – 1 с. л.
- чер пипер – 1 ч. л.
Ако с шарената сол е предвидено да се ръси и нещо само по себе си солено, лесно може да се сети човек, че солта в състава е по-добре да се избягва.
Интересното е, че твърде рядко се срещат рецепти за шарена сол, където пропорциите да са посочени в грамове. То е и логично: сушените и стрити билки, както обичайно се включват в смесите, са извънредно леки и измерването определено се извършва по-лесно по обеми. А пък, разбира се, ако човек сам е отгледал билковите подправки в своята градина, удоволствието е най-голямо, а вкусът – най-приятен.
Как да си направим най-вкусната шарена сол
Една стара-стара, класическа и с времето обогатена рецепта, е следната:
2 с. л. мащерка
2 с. л. чубрица
1 с. л. целина
2 с. л. риган
1 ч. л. ситно млян черен пипер
1 ч. л. джоджен
1 с. л. червен пипер
1 ч. л. кимион
2 с. л. магданоз
1 с. л. девисил
1 с. л. сол
1 с. л. сминдух
1 ч. л. кориандър
1 с. л. ситно смлени орехови ядки.
Като се вгледаме в състава на тази рецепта, не може да не отбележим благотворното влияние, което тя би оказала върху здравето на човека, който я консумира. Достатъчно е да споменем, че червеният пипер е световният „вице-шампион“ по съдържание на витамин С след шампиона - шипките. Мащерката и риганът отдавна се пият като чайове именно с лечебни цели; а целината открай време радва мъжете, които имат желание да радват жените си (съответно и обратно, разбира се!), много преди по света да се разчуе думата „виагра“.
С две думи: българската шарена сол е хем вкусна, хем полезна и здравословна във всяко едно отношение!