Зеленият фасул е популярна храна в нашата кухня. Това не е случайно, той притежава на склад солидно количество витамини- А, С , В, Е. Микроелементите също са добре представени от хрома, желязото, фолиевата киселина, магнезия, калция и други. Много важно свойство на този зеленчук е, че не абсорбира токсините от околната среда.
Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома
Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика
Зеленият фасул е подходящ за подобряване на хормоналния фон поради съдържанието на витамините С, А, Е. Нужно е да се въвежда поетапно и внимателно в менюто на бременните, жените в менопауза, подрастващите, за да смекчи хормоналната буря в тялото в такива екстремни периоди от живота.
Полезните свойства на зеления боб са много. Препоръчват го за анемия, за подобряване работата на бъбреците, черния дроб, дихателната система, стомаха и органите на храносмилателната система, за сърцето и кръвоносните съдове.
Зеленият боб не съдържа много калории, поради което е диетична храна с широко приложение в кулинарията. Гарнитурите, включващи зелен боб са не само многобройни, но и са сред най-изисканите блюда. Отделните ястия с този боб са диетични и нискокалорични. Затова в много диети за регулиране на теглото има хранения със зелен боб.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Ето така е правилно да се консервира зелен боб. Рецептата я знаем от БАБА!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Зеленият фасул е не само храна, но и лекарство. Използва се главно при пациенти с диабет. Бобовите шушулки понижават нивата на захарта в кръвта, а това подпомага намаляването на дозите инсулин при болни от диабет.
Това действие се дължи на веществото аргинин във фасула, което действа на кръвната захар. Отварата от бобови шушулки е народен лек при диабет.
Бобът действа благоприятно и при нервни пристъпи, има успокояващо действие. Редовната му консумация профилактира зъбния камък и бактериалните инфекции. При туберкулоза допринася за бързо възстановяване.
При сърдечни проблеми зеленият боб също се изявява като лек, тъй като забавя процеса на стареене, образуване на плаки, развитие на атеросклероза, хипертония и нарушение на сърдечния ритъм.
Тъй като в зеления боб се съдържа цинк, той регулира обмяната на въглехидратите и нарушенията на липидния метаболизъм.
Зелен фасул – цяр за болните от диабет?
Съдържанието на мед пък действа на синтеза на хемоглобина и адреналина. При честа консумация на зелен боб диетата отпада като необходимост, теглото ще се регулира по естествен начин.
За мъжете този зеленчук също е полезен - пречи на образуване на аденоми и възстановяване на пикочно-половата функция и потентността.
При малки камъни в бъбреците може да се опита със зелен боб - продължителната консумация на зеленчука ги разтваря и изхвърля навън.
Диуретичният ефект на фасула прочиства излишните соли и затова се препоръчва при подагра и уролитиаза. Той чисти камъни и от жлъчката и е полезен при хепатит и други заболявания на черния дроб, тъй като възстановява функциите на тъканите му.
Запарки от бобови шушулки препоръчват народните лечители, а с бобчетата се лекуват рани.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.