Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви са изненадващите ползи за здравето от гледането на изгрева или залеза?

26 ноември 2024, 13:16 часа

Изгревите и залезите често са част от ваканциите – нещо, което се събуждате рано, за да хванете на върха на похода, сред звуковото блаженство на птичите песни или на фона на разходка с лодка в златен час. Но ако някога ви се е случвало да се взирате в небето със захарен памук, да речем, в задръстване, знаете също, че слънцето не прави разлика. Няма значение дали пиете пиня колада на плажа или пиете кафе на работа. Без значение колко невдъхновяващо може да е вашето обкръжение, изгряващото или залязващото слънце може да ги нарисува ослепително.

Още: 7 неща от хладилника, които трябва да изхвърлите още сега

Още: Как завесите ви да изглеждат като нови – лесни стъпки за перфектен резултат

Защо небето при залез е червено?

Всеки изгрев или залез може да бъде красив, а „най-доброто“ е субективно. Но може би най-привлекателното разнообразие се случва в небе, което има „високи, тънки, тънки“ облаци, „които могат да бъдат осветени в онези ярки оранжеви и червени цветове като екран на проектор. В същото време долната част на атмосферата трябва да е чиста, за да я видим. И благодарение на атмосферните условия, тези два фактора е най-вероятно да се появят едновременно през късната есен и началото на зимата.

Това е така, защото метеорологичните системи се движат по-често през това време на годината, обяснява Реперт. Тези високи тънки облаци, които отразяват слънчевата светлина, са склонни да присъстват с по-ясни условия отдолу, когато буря е на път да настъпи или да отшуми.

Досега някои от частиците дим от горските пожари през лятото също са си проправили път високо в атмосферата, където действат по същия начин като тези тънки облаци, като разпръскват много ефективно червените и оранжевите дължини на вълните на светлината. Това създава още по-цветна драма с изгрева или златния час. (Когато тези замърсители са по-ниски, както през лятото, те имат обратния ефект, отскачат светлината обратно към слънцето и заглушават сенките, които виждаме.) Есента и зимата също носят спад на влажността в много райони и с по-малко водни пари в въздухът, червените и оранжевите нюанси могат да проникнат, вместо да се разпръснат от цялата влага.

Още: Надхитрите сезонните болести с тези основни продукти – имате ги у дома

Още: Думите са енергия: Никога не говорете лошо за себе си, дори на шега. Умът ни не прави разлика

Има истински психологически плюсове да се насладите на красив изгрев или залез

Вероятно сте чували за психическите и физическите ползи от прекарването на време сред природата в сравнение с това да сте затворени в бетон. Успокояващите стимули на първото – от плискащи се океански вълни до ивици зеленина – могат да намалят стреса, да повишат щастието и дори да подобрят креативността, като ви поставят в състояние на „меко очарование“ (известно още като точното количество умствена стимулация). Не е чудно, че изследванията показват, че хората са склонни да реагират по-благоприятно на природните условия, отколкото на градските, и ги намират за по-естетически приятни. Въпреки това, тези проучвания до голяма степен сравняват двете по време на неутрални условия или условия на синьо небе.

Това е доста забележителен ефект за събития, които се случват навсякъде по земята - не само в супер природни условия, като плажове или планински върхове. Там има прекрасна възможност, да отключите цял куп предимства, които вървят заедно с изживяването на естествения свят, но в градско пространство. В края на краищата знаем, че страхопочитанието може да предизвика усещане за спокойствие и тишина и да ви напомни, че сте само мъничко петънце в схемата на вселената (като кара проблемите на вашия светски живот също да се чувстват по-малки). Така че получаването на доза от тази енергия по време на изгрев или здрач може да има далечни ползи за вашата психика.

Физици обясниха зелените залези след изригването на Кракатау през 1883 г.

Фактът, че всеки изгрев и залез е различен от всеки друг - и че когато свърши, си отива завинаги - може да е част от вдъхващата страхопочитание привлекателност. И забелязването на особено специално светлинно шоу в среда, която посещавате ежедневно, носи доза новост в това, което иначе е познато; това идва със своите собствени предимства, като освобождаването на допамин в мозъка ви и свързания скок в настроението и мотивацията.

Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?

Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?

Редовното взиране в небето също може да ви изтръгне от собствения ви малък свят и да ви свърже отново с ритъма на сезоните. Градските среди „много добре ни изолират“ от тези модели, тъй като ни осигуряват изкуствено осветление, отопление и охлаждане, така че да можем да живеем привидно автономно. Но чистата необятност на изгрев или залез на цялото небе може бързо да ви напомни за по-голямата природна система, от която всички сме част, което може да бъде дълбоко заземено.

Ритуалът по изгрев-залез може да е от полза и за вашето физическо здраве

Част от причината да се чувствате толкова правилно да се потопите в изгрев или залез е по-скоро физиологична, отколкото психологическа: тази естествена светлина действа като реплика за вашия циркаден ритъм (известен още като вътрешен часовник на тялото). Може би знаете, че дневната светлина потиска производството на мелатонин в мозъка ви (хормон, насърчаващ съня), докато нощната тъмнина го кара да тече отново - но има още нещо, за да поддържате тялото си в синхрон с 24-часовия ден.

Пируването на очите ви на сутрешното слънце, по-специално, може да премести часовника ви нагоре, пренастройвайки циркадния ви ритъм, така че да можете да заспите и да се събудите по-лесно. Но със сигурност има полза да резервирате деня си, като гледате както изгрева, така и залеза. Синьо-оранжевото осветление през тези периоди не е само полезен сигнал за настройка на времето; той също така засяга центрове в мозъка ви, които влияят на настроението и бдителността.

Истинат е, че сме биологично еволюирали да изпитваме страхопочитание в изгрева или залеза, защото да станем свидетели на такъв всъщност е толкова полезно за умовете и телата ни - и това със сигурност е достатъчна причина да излезем навън след зазоряване или преди здрач сезон.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес