Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какви груби грешки допускаме при редене на ламинат?

08 ноември 2024, 19:30 часа

Ламинираният паркет може да бъде отлично решение за декориране на пода в апартамент или къща. Съвременните технологии за неговото производство, както и големият избор от цветове и текстури ви позволяват да изберете покритие за всеки интериор.

Но не е достатъчно да закупите ламинат, трябва също да го поставите правилно. Това не означава, че ще трябва да наемате специалисти и да им плащате. Можете да направите всичко сами. Основното нещо е да спазите някои правила и да избягвате основни грешки. Ето кои са те!

1. Невнимателно подрязване на панели в близост до издатини, тръби и врати

Още: Това са 5 – те храни, които НЕ трябва да готвите в еър фрайъра

Отделете време за внимателно подрязване и поставяне на плоскостите. Така вашият под ще изглежда по-спретнат. Не мислете, че всички грешки могат да бъдат скрити с акрилна паста или друг пълнител. Разбира се, тези смеси могат да помогнат да се прикрият някои от тях, но може да се случи и обратното - да подчертаят всички недостатъци.

2. Липса на допустими отклонения по периметъра.

Колкото по-голяма е площта на помещението, толкова по-големи трябва да бъдат празнините между ламината и стенните панели (максимално разстояние 1,5 см). Това ще предотврати деформация на ламината в моменти на неговото „разширяване“ или „свиване“ поради промени в температурния режим.

3. Закрепване на плоскостите към пода

Още: Направете си лесно пудра захар у дома, но задължително добавете това

В стремеж към стабилност не трябва да заковавате плоскостите към пода. Така лишавате ламината от „движение“ в различните сезони, което е нормално предвид температурните разлики. Подовото покритие трябва да е без крепежни елементи. Крайните плоскости се фиксират към стените.

4. Закрепване на мебели към пода

Ако завинтите основните шкафове към пода, също лишавате ламината от нормалното му „сезонно движение“.

5. Използване на чук по време на монтажа

Още: Почистване на ламиниран паркет – с какво най-лесно се прави?

Съвременните ламинирани плоскости са оборудвани със специални „включващи системи“ за лесно свързване на елементите един с друг. Не притискайте плоскостите една към друга, като ги удряте с чук – така само ще повредите съответните жлебове.

6. Невнимателен подбор на ламинирани плоскости

По-добре е да проверите материала за производствени дефекти непосредствено преди монтажа. Ако поставите ламината въпреки видими производствени дефекти, той обикновено не подлежи на замяна или връщане.

7. Използване на материала веднага след покупката

Ако пренесете ламиниран паркет от студа в топъл апартамент и веднага започнете да го полагате, той със сигурност ще се деформира. Оставете материала за известно време (най-добре 48 часа) да свикне с температурните условия. Също така не трябва да полагате ламината едновременно с боядисване на стените или с лепене на тапети: високата влажност при тези процеси оказва лошо влияние върху състоянието на ламинатните плоскости.

8. Полагане върху изкорубена основа

След полагането веднъж допуснатата деформация не може да бъде коригирана. Подгответе равна и гладка основа от самото начало, та за в бъдеще да не губите време и енергия за „корекции“.

9. Твърдо фиксиране на ламината към основата

Ламинираният паркет се монтира по „плаващ“ начин. Всякакво фиксиране към основата или подовата настилка (с помощта на лепило, уплътнители, пирони, винтове и др.) е забранено - то ще доведе до подуване, изкривяване и други неприятни последици

10. Неправилно избран субстрат

Магазинът ще ви каже кой материал е най-подходящ за вида ламинат, който сте избрали (подложка, корк или експандиран полистирол). Не поставяйте ламинат директно върху подовата настилка.

11. Неравна подова замазка

Подложката под ламината може да скрие малки изпъкналости и дупки, но няма да се справи със задачата, ако върху замазката има „вълни“. Нивото на замазката най-често се издига по-близо до стените и особено в ъглите на стаите. Ако поставите ламиниран паркет върху неравна повърхност, той ще скрие видимите недостатъци, но ще се получи скърцане на подовите плоскости. Поради вибрациите с течение на времето се появяват празнини между отделните плоскости.

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес