Зачестилите заглавия на новини, започващи с „Мълния уби…“ пораждат много въпроси – от знаем ли разликата между светкавици и гръмотевици през как да се предпазим от инциденти, свързани с гръмотевична буря, до това какъв е рискът да попаднем в тази черна статистика на пострадали или смъртоносно поразени от мълния и трябва ли да се страхуваме от лошото време. Много хора, вероятно с право, се страхуват от мълниите, но онези, които се боят от гръмотевиците нямат причина да го правят. Този страх е породен от незнанието каква е разликата между светкавици и гръмотевици и кои от тях са опасни.
Още: Какво представляват лиофилизираните плодове и какво да правим с тях?
Още: Типово или пълнозърнесто брашно – ето кога кое от двете трябва да изберем
Светкавици и гръмотевици – каква е разликата?
Страхувате се от гръмотевиците – онова пращене и страховит тътен след проблясването на небето? Всъщност трябва да се радвате, че чувате този звук, той означава, че опасността от дадената светкавица вече е отминала и същата не ви е засегнала. Скоростта на светлината е много по-голяма от тази на звука, поради което първо виждаме проблясъка, а после чуваме тътена – той стига до нас със закъснение, когато явлението вече е приключило и светкавицата, ако е паднала, то е паднала далеч от нас, щом чуваме тътена. Така страхът от гръмотевици е неоправдан, не те са опасните, а електрическият заряд на мълниите, наричани още светкавици.
Каква е причината да има гръмотевици през зимата?
Още: Бариева каша или гастроскопия – каква е разликата между двете изследвания?
Още: Как да се преборим с усещането за студени крака?
Светкавицата е светлината, която прорязва небето, виждаме я мигновена, в момента на случващото се, защото скоростта на светлината е толкова внушителна, че достига веднага до нас. А можем ли по разликата във времето между светкавица и гръмотевица да преценим колко близко е опасността?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да изберем правилните ски обувки за нас?
Още: Кои са най-честите причини за поява на конденз в банята?
Оказва се, че шумът от гръмотевиците дори може да ни е полезен. Ако засечем времето между проблясването и тътена, ще открием колко близко до нас или колко далеч са опасните мълнии. Колкото по-голяма е разликата, тоест колкото по-късно след светкавицата чуваме гръмотевицата,толкова по-далеч е опасността. Ако звукът почти съпровожда светлината, трябва да бъдем много внимателни – мълниите са близо до нас.
От какво се получават гръмотевиците?
Докато фактът, че светкавиците са електрически заряд е масово популярен, произходът на гръмотевиците е много по-малко известен. Днес е ясно, че се пораждат от рязкото затопляне и разширяване на въздуха в и около светкавицата и че са различи видове, но в миналото е имало странни и дори забавно звучащи обяснения за произхода на гръмотевиците, като това на Аристотел, че тътенът е звукът от сблъсъка на облаците.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 8 януари /валутен калкулатор/
Според друга теория от далечното минало светкавицата произвежда газ, който избухва и издава звук. Естествено, че тези твърдения са неверни, а днес са известни реалните причини за тътена, страхът от който е известен като кераунофобия. Тази фобия за разлика от страха от светкавици, както разбрахте, е неоправдана. Гръмотевицата не застрашава здравето и живота ви по никакъв начин за разлика от светкавицата, за предпазването от която може да предприемете мерки и правилно поведение, минимизиращо риска да попадне близо до вас.
Най-добрата защита от гръмотевици
Как да се предпазим от светкавиците?
Светлинното шоу по време на буря, с което природата ни показва непреодолимите си сила и мощ, буди страх, а не възхищение у повечето хора, като в този случай страхът е оправдан, защото именно светкавиците, а не гръмотевиците, са онези, които пораждат риск за здравето и живота на хората. Да минимизирате този риск, ако по време на буря се окажете без сигурен подслон, зависи от вас. Спазването на някои правила значително ще снижи риска от попадане на мълния близо до вас или върху вас, като по този начин може да спасите живот – своя или на хората, попаднали в бурята заедно с вас.
- Ако сте с автомобила по време на буря, останете в него, като трябва да затворите всички прозорци и врати. Той е изключително сигурен и в него няма да пострадате.
- Затворете прозорците и вратите към терасите и в дома си – кълбовидната мълния може да попадне в стая и да ви застраши.
- Стойте далеч от дървета и стълбове, може да се изкушите да се скриете под дърво от дъжда, но не дъждът е страшен, а мълниите, а те ви застрашават под дървото.
- Не се скупчвайте с други хора, поддържайте разстояние от поне 3 метра от тях.
- Не ловете риба по време на буря, не дръжте въдицата си особено ако е карбонова и като цяло избягвайте водоемите и пространствата около тях.
- Изключете мобилния телефон и изхвърлете чадъра или го оставете далеч от вас, за да не привлекат те мълниите.
- Най-добрата поза, която осигурява най-висока защита сред природата, където нямате подслон, е клекнали на земята, с ръце около краката и глава, наведена към тях. Идеята е да имате минимален контакт със земята – само ходилата да са стъпили, а не да я докосвате с повече части от тялото си.
Колкото по-малко е времето между светлината и тътена, толкова по-близо сте до сърцето на бурята и в по-голяма опасност, което налага да предприемете всички посочени мерки, за да се предпазите.