Изумрудът е един от най-известните скъпоценни камъни. От дълго време той се състезава с диаманта за короната сред тях. И наистина, висококачествените изумруди може да бъдат оценени по-скъпо от диамантите - цената на някои достига 5000 долара за карат.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Изумрудът е разновидност на берилия - в берилиевата група това е най-скъпият и рядък камък. Носи името си от персийската дума „зумурунди“ - „зелен“. Но той има и други добре известни имена: в Испания се е наричал „емералд" (или „есмералд"), в Древна Гърция - „смарагд". Така, че названията „изумруд“ и „смарагд“ обозначават един и същи камък.
Цената на изумрудите преди всичко се определя от наситеността и яркостта на зеления им цвят. Но, за разлика от диаманта, различните впръсквания на чужди тела (т. нар. „включвания“) в изумрудените камъни не намаляват стойността им. Точно обратното – тези включвания са гаранция, че изумрудът е истински.
Още: Бърз и ефективен метод, с който да почистите сребърните си бижута у дома
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
За най-качествени и ценни се смятат колумбийските изумруди. В Колумбия отдавна действа своеобразна „изумрудена мафия“.
Много изумруди идват от Бразилия. Бразилските изумруди обикновено са с по-светлозелен нюанс и често изглеждат по-малко прозрачни.
Още: Най-вкусната салата от цвекло, която всеки ще хареса
Още: Как супер лесно да приготвим любимите аспержи
Изумрудите от Замбия също са ценени - те имат добра прозрачност и яркозелен цвят. Руските изумруди от Урал са известни с големите си размери. Добив на изумруди има и в Тайланд, Южна Африка, Намибия, Мозамбик, Зимбабве.
Има няколко зелени на цвят полускъпоценни камъка, които са подобни на изумрудите (продавачите в магазините за бижута понякога се опитват да ги представят за изумруди) - хризопраз, хромдиопсид, гросулар, диоптаз, турмалин, александрит (на дневна светлина), гиденит, флуорит.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как и къде да съхранявате бижута: 7 лесни съвета, които ще ви помогнат да удължите живота им
Познат е и начин за създаване на изумруди в лаборатории. Получените синтетични екземпляри имат наситен зелен цвят с лек светлосин нюанс – но изумрудите от Колумбия имат същия синкав оттенък.
Понякога бледозелените изумруди се срязват и залепват със зелено лепило, за да направят камъка по-ярък (такива изумруди се наричат „дублети“). В затворена рамка мястото на залепване се вижда трудно. А най-евтините имитации на изумруди се правят от обикновено стъкло.
Най-лесният начин да идентифицирате истински изумруд е със специален филтър „Челси“, който се нарича "изумрудена лупа". Природните изумруди под филтъра придобиват червен или червеникав цвят, докато другите камъни не променят цвета си - а червеният цвят на синтетичните изумруди е силно интензивен и ярък.
За идеален изумруд се смята онзи, който е прозрачен, с наситен и равномерно разпределен цвят.
Още: Как да съчетаваме дрехи и аксесоари, за да изглеждаме зашеметяващо?
Големите изумруди без дефекти с плътен цвят и тегло 5 карата и нагоре са ценени повече от диамантите. За разлика от един диамант, където обикновено качеството се оценява с лупа при 10-кратно увеличение, при изумруда това става на око; камък без видими пукнатини (при нормална острота на зрението), се обявява за безупречен.
Цвят
Цветът на един изумруд се дели на три компонента: наситеност, общ тон и светлост. Изумрудите биват предлагани в различни оттенъци - от синьо-зелено до жълто-зелено, но основният цвят е винаги зелен.
Шлифоване
Още: Всяка жена трябва да знае тези неща, ако носи сребърни бижута
Поради неравностите и неравномерността на формата на изумруда, при обработката му често се придава форма на кабошон (овална) или се използва специална шлифовка, която усилва цвета и предпазва ъглите на камъка от начупване.
Месторождения
Би трябвало да се обърне особено внимание на находищата на изумруди в Колумбия. Колумбийският изумруд си остава най-високо ценен заради живия му тревисто-зелен оттенък.
Замбийските и тайландските изумруди също имат изключителни характеристики - средно светлозелен цвят и висока прозрачност.
Още: В Истанбул хванаха нелегална пратка изумруди за 1 млн. долара
Индийските изумруди имат наситен светлосин оттенък, но такава находка е почти уникална.
Символика и суеверия
Изумрудът е символ на мъдрост, надежда и духовно прозрение. Смята се, че магията му може да подобри здравето на собственика. В миналото вярвали, че ако човек носи изумруд постоянно, ще получи здраве, енергия и късмет в деловите си начинания и личния живот.