Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Каква е разликата между кисело мляко и йогурт?

13 август 2023, 10:33 часа

Разликата между тях е, че киселото мляко има повече обезмаслени сухи млечни вещества, но основната разлика е в закваската. В киселото мляко освен термофилни млечнокисели стрептококи трябва да има и българска закваска. А в йогурта може да има лактококи или термофилни млечнокисели стрептококи. Подквасеното мляко не може да съдържа немлечни съставки, докато йогурта може да съдържа такива.

Още: Знаете ли как се приспива Коледна звезда?

Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те

Млякото или сметаната се подквасват с млечнокисели стрептококи и български млечнокисели бацили. Тези бактерии разграждат млечната лактоза до въглероден диоксид и млечна киселина. В процеса на ферментация се образуват вещества, които формират вкуса на киселото мляко.

Киселите млека могат да бъдат само „живи“, а термизираните, тоест подложени на топлинна обработка, трябва да се наричат ​​кисело-млечен продукт. Киселото мляко съдържа живи микроорганизми - не по-малко от 10⁷ CFU или 10 000 000 микроорганизми в 1 g кисело мляко в края на срока на годност. В продуктите с термизирано кисело мляко няма живи микроорганизми.

Кое кисело мляко е най-полезно за нас – ето как да разберем!

Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 23 декември /валутен калкулатор/

Биокисели млека - каква е разликата им?

Биокиселите млека имат още по-висока физиологична и биологична стойност. При производството на биокисели млека освен млечнокисели стрептококи и български бацил се използват и бифидобактерии или ацидофилни бацили или други пробиотици. Количеството пробиотици трябва да бъде поне 10⁶ CFU на 1 g продукт в края на срока на годност.

Пробиотичните микроорганизми са живи микроорганизми, използвани за терапевтични цели, както и храни и хранителни добавки, съдържащи живи микрокултури.

Пробиотиците са предимно бифидобактерии и лактобацили, но може да има и други микроорганизми, като дрожди.

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Пробиотиците не само имат положителен ефект върху човешкото тяло, но също така произвеждат витамини, антибиотици и други физиологично активни вещества.

Лекар каза какво се случва с кръвната захар, ако ядете кисело мляко всеки ден

Ацидофилен бацил (Lactubacielus acidophilus)

Произвежда антибиотици, които унищожават патогени на чревни заболявания. Предотвратява развитието на гнилостни бактерии и други патогени на чревни инфекции: E. coli, салмонела, дизентерийни бактерии, стафилококи и др.

Има положителен ефект върху метаболизма в човешкия организъм, ускорява възстановяването след стрес и повишава работоспособността. Той се вкоренява добре в червата на човека, намалявайки растежа на патогенните микроорганизми, предотвратявайки развитието на гнилостни процеси и ферментация.

В допълнение, acidophilus bacillus допринася за по-пълната усвояемост на млечния протеин, което благоприятства усвояването на калциевите соли в човешкото тяло.

Чревни бактерии от рода Bifidobacterium

Те нормализират баланса на чревната микрофлора, тъй като са инхибитори на патогенни (болестотворни) микроорганизми. Имат имуномодулиращо действие, а именно стимулират имунната атака срещу патогени.

Установено е, че намаляват нивата на холестерола и концентрацията на амоняк и амини в кръвната плазма. Имат и противотуморна активност, тъй като намаляват съдържанието на проканцерогени и абсорбират канцерогените, които се появяват при пържене на месото.

Бифидобактериите синтезират витамини и витаминоподобни вещества (тиамин, рибофлавин, група К), аминокиселини (лизин, аргинин, валин, метионин, левцин, тирозин и глутаминова киселина) и ензими (казеин фосфатаза).

Има ли разлика между йогурт и кисело мляко?

Класификация на киселите млека

Според използваните суровини киселото и био-киселото мляко се делят на:

·        от естествено мляко (получено директно от крава без промяна на състава);

·        от мляко или сметана, нормализирана за мазнини (съдържанието на млечна мазнина се довежда до определена норма);

·        от възстановено мляко (направено от мляко на прах);

·        от рекомбинирано мляко (направено от компонентите на млякото - протеини, мазнини, въглехидрати и вода).

Йогуртът, в зависимост от нормалната част на мазнините, традиционно се разделя на:

·        нискомаслено мляко (съдържание на мазнини не повече от 0,1%);

·        нискомаслено мляко (0,3-1,0%);

·        класическо мляко (2,7-4,5%);

·        млечна сметана (4,7-7,5%);

·        кремообразно мляко (7,5-9,5%);

·        кремообразен (поне 10%).

Йогуртът е заместител на киселото мляко, в който част от млечния протеин и мазнини са заменени с растителни протеини и масла.

За да изберете правилното кисело мляко, най-полезното за организма, внимателно прочетете етикета. Ако съставът съдържа растителни протеини и мазнини, тогава това не е кисело мляко. Ако няма живи микроорганизми, т.е. няма препратка към броя на CFU, това също не е кисело мляко, а термизиран продукт. Те със сигурност няма да навредят, но не носят полза.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес