Символ на надмощие в митологията на древните гърци (спомнете си за златното руно), национален символ от ключово значение за икономиката на Нова Зеландия, традиция, втъкана в обичаите, бита, народните носии и облеклата на българите, символ на здраве и плодородие, въплътил в мартениците, оплитани от вълнени конци, пожелания за румени бузи и щастие – вълната – този органичен материал, познат в редица страни по света, има стара история.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
Предимствата му го правят ценен, популярен, предпочитан и в съвременните облекла за студения сезон, както и в текстила за дома, въпреки вековната му история или точно заради нея. Предполага се, че началото на навлизането на вълната в текстилната индустрия започва с развитието на скотовъдството, създало предпоставките за използването на животински влакна като материал за направата на дрехи.
Иновациите и модернизацията на текстилната индустрия и модата позволяват днес дрехите, изработени от вълна като вълнените пуловери, да са меки и галещи кожата, съвременните перални машини и препарати улесняват изпирането и поддържането им в отлично състояние и грижата за тях, а модният подиум им обръща специално внимание и отрежда място, което прави изделията от вълна още по-предпочитани.
България има стари традиции в производството и износа на вълна, като в едни недалечни години той е бил значителен, като източник на вълна у нас били отглежданите многобройни овчи стада. Ако в този момент се чудите, че какъв друг източник на вълна би могъл да има, бързаме да ви споделим разнообразието от видове вълна, които се срещат на пазара днес, запознавайки се с което ще откриете и отговор на въпроса, който живо ви вълнува при избора на нов пуловер – каква е разликата между кашмир и вълна и кое да избера.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Вълнените дрехи са капризни: 9 съвета за правилно пране на вълната
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Видове вълна
Овчата вълна очаквано е и най-популярна, и най-разпространена, но далеч не е единствена. Сред видовете вълна са:
- Мериносана вълна, която се получава от специална порода овце – мерино, на която е кръстена. Руното е с по-меко и тънко влакно от това на вълната на овцете, благодарение на което е по-качествена, по-лека, по-нежна към кожата. Счита се за една от най-добрите и качествени органични тъкани.
- Заешка вълна, която се добива от специална порода дългооушатковци, наречена ангорска.
- Популярната и добивана в Латинска Америка вълна от лама и алпака.
- Вълна от камила.
- Агнешка вълна, която е по-мека, нежна от овчата, по-ценна, по-устойчива от нея, съответно по-скъпа.
- Козя вълна, която от своя страна бива: мохер, добиван от порода кози, наречени ангорски, и кашмир, добивана от порода кози, наречени кашмирски.
От козината на кое животно се получава най-скъпата вълна
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Разликата между кашмир и вълна?
Вълна обикновено наричаме добиваната от овцете, а ако животното, от което се добива ценната органична материя, е друго, то изрично се споменава вида на вълната – камилска, мериносана, ангорска, кашмир и т.н. Така става ясно, че разликата между кашмир и вълна, която е основна е различното животно, от което се добива – вълната е от овце, докато кашмирът се добива от специална порода кози. Други съществени разлики между вълна и кашмир, които си струва да упоменем, са:
- Разликата между кашмир и вълна, изразяваща се в структурата на влакната – вълната от специалната порода кози е по-фина, по-мека от овчата.
- Разликата между кашмир и вълна, изразяваща се в усещането върху кожата – кашмирът е много по-нежен, по-мек, по-галещ кожата от овчата вълна.
- Разликата в качеството – кашмирът е по-висок клас и по-качествен и ценен продукт от овчата вълна.
- Разликата между кашмир и вълна в цената също е значителен белег, който си струва да отбележим – кашмирът е с по-висока цена, очаквано предвид предимствата му пред овчата вълна.
- Кашмирът изолира студа и съхранява топлината на тялото най-малко 3 пъти по-добре от овчата вълна. Кашмиреният пуловер ще ви стопли повече от този, който е изработен от вълна от овце.
- Историческа разлика – докато овчата вълна е част от традициите и обичаите ни, от кукерските маски и мартениците, от народните носии и облеклата на дедите ни, кашмирът е чужд за страната ни, непознат и недобиван у нас.
- Разлика в устойчивостта, поддържането и почистването – дрехите от вълна се поддържат по-лесно – може да ги изперете не само на ръка, но в повечето случаи и в пералнята машина със студена вода и на специална програма за вълнени дрехи или деликатни материи, докато кашмирът следва да закачите в банята на закачалка, далеч от водата, и да оставите парата от горещата струя в студената баня да свърши вашата работа – да ви замени с почистването. Кашмирът обаче, макар да е по-капризен и да има по-специфични нужди, когато говорим за почистване, по-дълго запазва формата си от вълната и не попива неприятни миризми – съществени плюсове.
- Дрехите от кашмир са по-леки и не толкова обемни, колкото тези от овча вълна, без това да се отразява на възможностите им да ви стоплят.
- Вълната е по-подходяща за ежедневни дрехи, кашмирът ще изисква от вас внимание, защото е по-капризен.