Ечемикът е в основата на перлен ечемик, ечемичен шрот. Често се използва като фуражно зърно - стойността му като източник на храна за животните се дължи на наличието на пълноценен протеин и доста голям процент нишесте в състава.
Ечемикът съдържа достатъчно калий, калций, магнезий, желязо, хром, цинк, йод - всички микроелементи, от които се нуждае съвременният човек. Въпросната зърнена култура съдържа витамини В, РР, Е, А. Всъщност не е изненадващо защо ечемикът и ечемичената каша се смятат за изключително полезни.
Пшеницата, подобно на ечемика, е отделен род зърнени култури. Той е основното зърно за производството на брашно, от което се приготвят хляб, други видове сладкиши и тестени изделия. Някои сортове пшеница се използват като фуражни зърна.
Пшеница
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Класовете на пшеницата са с височина 30-150 см. Характеризират се с прави стъбла, езици с дължина около 0,5-3 мм. Листата на пшеницата обикновено са плоски, широки от 3 до 20 мм.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Пшеницата като хранителен продукт е полезна от гледна точка на наличието на фибри, които подобряват храносмилането. Разбира се, той, подобно на ечемика, съдържа широка гама от различни витамини и минерали. Пшеницата съдържа голямо количество пектин, аскорбинова киселина, фруктоза.
Каква е разликата между тях?
Тези култури се отличават една от друга по:
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
· външен вид;
· правила за отглеждане;
· по-нататъшна употреба;
· състав и количество на химичните елементи;
· тегло и полезни свойства.
Външен вид на ечемик и пшеница
При по-внимателно разглеждане ясно се вижда, че тези две зърнени култури се различават по цвят и други външни характеристики.
Правила за отглеждане
Тези култури, когато се отглеждат, имат различно отношение към някои важни неща като:
· влажност;
· почвата;
· температура.
Знаеше ли? Пшеницата се счита за една от първите зърнени култури, опитомени от хората. Отглеждана е още в епохата на неолита, но по това време са използвани диви сортове, които дават по-малко зърно.
Обхват на употреба
Хранителните продукти, които са базирани на тези култури, също се различават. От пшеница след първична преработка се произвеждат:
· хляб;
· паста;
· сладкарски изделия;
· зърнени храни (булгур, грис, фрике);
· фуражи за животни;
· алкохол (водка, бира, уиски).
Ечемиченото зърно и перленият ечемик традиционно се произвеждат от ечемичено зърно, освен това от него се правят:
· брашно;
· заместител на кофеина;
· малц;
· хранителен алкохол;
· храна за животни.
Важно! Всички зърнени култури от пшеница не влизат в храната за животни: там се добавят само отпадъци от тях, а ечемикът има специален фураж, предназначен за едър рогат добитък.
Разлика в теглото на зърното
В момента има голям брой опции за изчисляване на теглото на зърното и неговите свойства. Най-основният от тях: Природата. Той е бил известен в древни времена, изчислява се с уреда, чийто обем е 1 литър, освен теглото се оценяват формата на зърното и неговият обем.
Работен цикъл. Зависи от целостта на зърнената обвивка.
Хигроскопичност (влажност). Влияе на теглото по време на свиване и съхранение.