Знаете ли, че чугунът и стоманата са сплави, съдържащи желязо и въглерод? И че въпреки на пръв поглед еднаквия си състав те се различават по своите свойства? Ако се чудите защо ви е необходимо да се запознаете с разликата между чугун и стомана ще ви посочим поне 2 причини – обща култура и непредсказуемост на съдбата, която може някога да ви срещне със ситуация, в която подобно знание да се окаже от ключово значение. Животът е невероятен учител и винаги ни изненадва, така че отделете 2 минутки и научете каква е разликата между чугун и стомана.
Каква е разликата между чугун и стомана?
И чугунът, и стоманата имат промишлена стойност и намират приложение в редица сфери от живота. Те са сплави, които основно съдържат желязо и въглерод, но въпреки това се отличават една от друга по свойствата си. Основната разлика между чугун и стомана удивително е свързана с тяхната прилика – съставът и наличието на въглерод, който обаче при чугуна е в много високо процентно съдържание, а при стоманата количеството на въглерод се контролира и е по-ниско.
Може ли да използвате чугунен тиган върху стъклокерамичен котлон
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Какво е стомана?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
По дефиниция стоманата е сплав от желязо и въглерод, който е в процентно съдържание от 0,025% до 2,14%. Колкото по-малко въглерод съдържа дадена стомана, толкова повече се доближава като свойства до желязото – твърдостта и якостта намаляват с намаляване на процентното съдържание на въглерода. Възможността за масово производство на стомана дължим на Хенри Бесемер, който изобретява през 1856 г. ефективен и продуктивен начин за това производство.
Стоманата е с важно значение за промишлеността, стопанския живот, транспорта, строителството и други сфери и намира приложение в производството на лагери, инструменти, метални конструкции за строителството, вагони, релси и други за железопътния транспорт, автомобили, уреди за бита и т.н. Здрава, издръжлива, с възможност за промяна и целенасочено модифициране на свойствата ѝ според нуждите с добавянето на легиращи елементи като хром, бром, титан, никел и други, стоманата е една от ключовите за човечеството сплави днес с важно стопанско значение. Стоманата държи и челни позиции по производство и употреба в световен мащаб.
Какво е чугун?
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Чугунът всъщност е стомана, при която обаче процентното съдържание на въглерод надхвърля 2.14% и обикновено варира от 2.14 до 6.67%. Стомана с високо съдържание на въглерод се нарича именно чугун. Разликите в съдържанието на въглерод обуславят и разликите в свойствата на чугуна от тези на стоманата. Чугунът, подобно на стоманата, е различни видове – сив, бял, легиран, модифициран, който е получен чрез добавки, целящи да окажат благоприятно влияние върху графитизацията и механичните свойства на метала. По определение чугунът е вид желязо с голям процент съдържание на въглерод, силиций и манган, което може да се лее и не е ковко.
Почистване на зверски загоряла тенджера от неръждаема стомана
Други разлики между стомана и чугун
Освен ключовата разлика между стомана и чугун, която вече споменахме, може да посочим и други, производни и произтичащи от нея.
- Разликата между чугун и стомана, която е свързана с по-високо съдържание на въглерод обуславя и по-ниска температура на топене, по-голямата крехкост и по-добрите възможности за отливане на чугуна в сравнение със стоманата.
- Обикновено чугунът съдържа и повече фосфор и сяра отколкото стоманите – разлика, която влияе на свойствата на чугуна.