Колкото повече информация имате относно мечките, местообитанията им, начина им на живот, хранене, навици и език на тялото, толкова по-малка е опасността да попаднете в рискова ситуация и животът и здравето ви да бъдат застрашени при среща с мечка. Всъщност мечките се страхуват не по-малко от хората и всячески се стремят да избегнат срещи с тях, което обяснява защо опитните планинари ви съветват да се движите в планините на групи и да вдигате шум, а не да пазите тишина.
Още: Бърза домакинска помощ: Ето как да почистим и най-загорелите тенджери
Още: Знаете ли кога настъпва китайската нова година?
Шумът помага мечките, а и другите диви животни, да чуят приближаването на хората и да се оттеглят от пътя им. Ако не ви чуят и ги изненадате, поведението им е непредсказуемо особено ако имат малки, а това поставя живота ви в риск, тъй като теглото, скоростта, с която се движи мечката, и умението ѝ да се катери по дърветата правят бягството на човека трудно.
Къде има най-много мечки в България?
Защо мечките спят зимен сън?
Още: Как да подсилим изтощената коса след боядисване?
Още: Кои билки се смята, че помагат за брадавици?
Сред най-често задаваните въпроси са и през кои месеци мечките спят зимен сън и пропускат ли го, ако зимата е мека и топла, без сняг. Специалистите отговарят, че зимният сън на мечките не продължава през цялата зима и не е непрекъснат. По време на този зимен сън те не се нуждаят от вода и храна, забавя се до минимум метаболизмът им и така съумяват да преживеят до пролетта и появата на храна.
Зимният сън на мечките обаче не е без прекъсване и те могат да се събудят, както и да напускат бърлогата си, особено когато бърлогата им бъде наводнена или силно повредена. Времето също играе роля. Колкото по-топло е, толкова по-голяма е вероятността все пак да срещнете тромавия горски обитател в гората, макар да е зимен месец и да сте предприели похода уверени, че мечките спят зимен сън. Изследователите на мечките отбелязват, че те по-рядко спят, когато е топла зимата и има достатъчно храна, както и че се пробуждат, за да променят положението на тялото си и да запазят по-добре топлината.
Знаете ли къде може да срещнете мечки в България?
Мечките се нуждаят от зимния сън, за да останат здрави и да не страдат от свръхтегло. Ето защо в много зоологически градини за мечките се определя специално място за зимния им сън и на него се гледа като на задължително условие, което следва да бъде предоставено на мечките.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Промени в организма на мечките по време на сън
Мечките са разработили уникални адаптивни стратегии, за да оцелеят толкова дълго без храна и вода по време на зимния си сън. Те понижават телесната си температура с 8-12 градуса и разграждат мастните запаси за енергия. Използват се и някои протеини, но до голяма степен запазват мускулната си маса и по този начин не стават значително по-слаби по време на и след зимен сън. Тоест пролетната мечка, която срещате, няма да е слаба и немощна и също следва да сте внимателни с нея и да избягвате срещата и конфликта.