Ракията е традиционната алкохолна напитка, приготвяна и консумирана в страната ни и на Балканите, като и у нас, и в редица съседни страни, ракията се счита за национална напитка. Българите имат стари традиции в дестилирането на ракия, като в недалечното минало предците ни обикновено сами си я дестилирали в дворчетата и мазетата чрез ферментация на плодовете, родени от труда на ръцете им в градината.
Използвали я не само като питие, но и за лечение на редица заболявания – от възпалено гърло, лекувано в детството ни най-често с компрес с ракия и черен пипер, до грип и настинки, „отнемани“ с разтривка с ракия. Алкохолната напитка е използвана и за дезинфекция в годините, в които не са били произвеждани специални препарати за целта.
Днес законовите положения за варене на тази традиционна напитка са променени и мнозинството потребители предпочитат да я закупуват от търговската мрежа, макар да е с по-съмнително качество от домашната и често приготвена от спирт, овкусители и аромати, а не от плодове, особено ако е евтина.
У нас традиционно се консумират сливова и гроздова ракия, макар да може да се дестилира националното ни питие от почти всеки плод – кайсиите, крушите, смокините, черешите са особено ароматни и сладки и ракията, приготвена от тях, може да допадне и на тези, за които сливовата е твърде „хард“ и не им допада. Ракия може да се дестилира и от ферментирало вино, а не само от гроздето. Има ли разлика между винена и гроздова ракия и коя да предпочетем?
Разлика между винена и гроздова ракия – открийте я
Винена, гроздова, плодова и джиброва – това са четирите вида ракия, класифицирана според родното законодателство. За плодова се приема всяка ракия, дестилирана от плодове, които не са грозде. Ракията от грозде очаквано се назовава гроздова, а джибровата се приготвя от джибри, както подсказва името ѝ. За ракията, дестилирана от най-често от ферментирало вино, остава наименованието винена.
И винената, и гроздовата ракия са в своята същност произведени от грозде, макар в единия случай това да е самият плод, а в другия – виното, приготвено от него. Колкото и да си приличат в този аспект, има разлика между винена и гроздова ракия или по-скоро има разлики, ключовите сред които са:
По какво се различава гръцката ракия от нашата?
- Дестилат
За гроздовата ракия дестилатът е гроздето, а за винената – виното. Традиционно в цялото Средиземноморие ракията се прави от останки от производството на вино. Така обикновено се приготвя и купешката ракия у нас, и домашната. Гроздето се мачка за вино, а в джибрите, които останат, се добавят вода, захар и се приготвя ракия. Възможна е и употребата на стари вина за дестилиране на винена ракия.
Този метод естествено е по-икономичен и изгоден от производството на ракия от грозде, при което се дестилират специалните ракии – от цяло грозде, от подбрани сортове, отличаващи се с висока захарност, от което ракията става по-ароматна и качествена, като най-предпочитан сорт е „Мускат“, както и други бели сортове грозде със силен аромат и добро качество.
Специалните ракии са по-скъпи, но очаквано са и по-качествени, тоест не е случайно, че се наричат специални. Ако държите на качеството, а не на количеството при употреба на алкохол, то е по-логично да изберете гроздова ракия, а не винена, домашна, ако ви е възможно да си я дестилирате, а не купешка.
Специална обаче може да е и винената ракия, ако е приготвена от качествено, скъпо и отлежало вино. Цената на подобна ракия обаче е висока и не е по джоба на всеки.
Дестилира се и гроздова джиброва ракия, която най-често е с най-ниското качество от трите.
- Градус
Друга ключова разлика между винена и гроздова ракия се крие в градуса, при който се дестилират тези два вида ракии.
- Цена
Ракията с високо качество, дестилирана от грозде или отлежало вино е много по-скъпа от тази, която е дестилирана от джибри.
Как се пие „правилно" ракия по стара българска традиция?
Видове ракия от грозде и вино
У нас се дестилира 3 вида ракия, свързана с гроздето:
- Гроздова джиброва ракия, като се счита за най-нискокачествената, тъй като се дестилира от отпадъчния продукт на винопроизводството – от джибрите, които останат, след като от гроздовия сок бъде произведено вино.
- Гроздова ракия, дестилирана от грозде и гроздов сок.
- Винена ракия, дестилирана от вино. При тази ракия сокът от грозде първо се прави на вино, а след това – то на ракия. Това е традиционната за страната ни ракия.