Консервирането на храните се е практикувало още от древни времена, макар да не е изглеждало по начина, който е познат на нашето съвремие. Има обаче куп митове, които са разпространени относно храните в консерви, които гласят например, че русенското варено се приготвя от развалено месо, сардините в консерва могат да са причина за сериозни болести и т.н. Много хора въобще не посягат към консервите именно поради тези слухове. Днес разбулваме всички митове и ви разкриваме истината за консервите.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 4 април /валутен калкулатор/
Мит: В консервите няма никакви полезни вещества
Всъщност процесът на консервиране отнема толкова количество витамини и полезни вещества от храните, колкото се губи и при всеки вид термична обработка на същите храни - варене, пържене, печене и т.н. Дори напротив, понякога в консервите откриваме повече ползи, отколкото в пресните продукти. Ще дадем конкретен пример с доматеното пюре - в него имаме ликопен в 36 пъти повече отколкото имаме в пресния домат. Това е важен антиоксидант за здравето ни.
При консервираните риби пък също имаме плюсове - в тях вече костите на рибата са омекнали и можем да ги хапваме без опасност, а те са изключително богати на калций. Друг пример са компотите и сладката, в които има солидно количество пектин, което обаче е много по-малко в пресните плодове.
Още: Стихотворение на деня, 4 април, от Пейо Яворов
Още: 3 зодии, които могат значително да увеличат парите си след 19 април 2025
Най-полезните храни в КОНСЕРВИ, които си струва да консумирате
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ръцете долу! Ще охраняват статуя, за да НЕ пипат гърдите ѝ
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 4 април 2025
Мит: Консервите са богати на консерванти
Това, че имената са сходни, в никакъв случай не значи, че процесът на консервация е съпътстван от обогатвянето на храните с консерванти. Не, тези хранителни продукти имат дълъг срок на годност поради стерилизирането им. Те се затварят херметично и се стерилизират на високи температури, което елиминира всички микроорганизми от тях. Необходимостта от добавяне на химически вещества, за да запазят годността си, липсва.
Да, в някои консервирани продукти имаме добавени консерванти, но те са природни и не са опасни за здравето - такива са например солта, захарта, медът, лимоновата киселина, пектинът.
Още: 4 април 2025: Какъв църковен празник е утре, какво трябва и не трябва да се прави
Още: Най-популярни великденски цветя, които ще донесат пролетно настроение в дома ви
Мит: Домашните консерви са по-добри от заводските
Фабриките залагат на качествени машини и проучвания, подбират най-добрите варианти за процесите на стерилизация и консервиране, докато вкъщи невинаги сме запознати с всички правила и е възможно да правим грешки, случва се понякога и от невнимание да объркаме правилната стерилизация. И въпреки това голяма част от нас отричат готовите консерви и предпочитат домашната продукция в буркани, което не е лошо, но трябва да знаем, че и консервите от фабриките не са опасни, те са понякога дори по-сигурният вариант.