Доста характерна за напредналата възраст, мускулната атрофия представлява отслабване на мускулите поради липса на физическа активност или заболявания, които засягат нервната система. Лечението включва промени в начина на живот, включително диета, редовни физически упражнения и други спомагателни терапии.
Д-р Карлуш Винисиуш дава разяснения по въпроса тук. https://ortopedistajoelho.com.br/saiba-como-se-recuperar-mais-rapido-de-uma-lesao-muscular/
Видове мускулна атрофия
Още: Помага ли разтягането при натоварени мускули за изчезване на болката?
Съществуват два основни вида мускулна атрофия.
Мускулна атрофия поради бездействие
Самото название на това състояние вече го обяснява. Този тип атрофия е свързана със старостта и заседналия начин на живот. Може да се случи на хора, които прекарват много време седнали и не спортуват; както и на прикованите към леглото; също поради лошо хранене, наред с други фактори.
Неврогенна мускулна атрофия
Още: Мускулни болки: Естествен лек, който действа
В този случай, който е по-сериозен, има увреждане на нерва, свързан със съответния мускул. Причината е, че мускулите се свързват с мозъка чрез нерви. Затова, когато възникне смущение в нервната система, то и самите мускули може да бъдат увредени. Такова увреждане възниква поради заболявания, инсулти, тумори, травми.
Какви са симптомите на мускулна атрофия?
Основните признаци са мускулна слабост и загуба на чиста мускулна маса. Най-важните симптоми са следните:
- крехкост и слабост в мускула;
Още: 3 лесни упражнения за премахване на двойна брадичка за 5 минути на ден
- отпускане;
- увреденият мускул е по-малък от нормалното;
- загуба на сила в мускулна група;
- ограничени движения;
- болки в гърба и наклонена поза;
- затруднено ходене или неволни контракции, особено в ахилесовото сухожилие;
- загуба на чиста мускулна маса;
- затруднено задържане на главата; трудности в движението й, в дишането и преглъщането.
Как да разпознаем мускулната атрофия?
За диагностициране на мускулна атрофия обикновено се изискват:
- външен оглед;
- рентгенова снимка;
- кръвен тест;
- електромиография;
- компютърна томография;
- мускулна биопсия;
- изследвания на нервната проводимост.
Основни причини за мускулна атрофия
Нервно-мускулни заболявания
Невромускулните заболявания включват група от повече от 100 неразположения с увреждания в:
- двигателен неврон;
- нервно-мускулна връзка;
- периферен нерв;
- нервно коренче;
- самия мускул.
Мускулни травми
Една от причините за атрофия е увреждане на нерв, който е свързан с мускула. Тази хипотрофия може да бъде първична, т. е. когато нараняването засяга самия мускул, или вторична, когато централната нервна система спре да го захранва.
Липса на физическа активност
Мускулите са структури, които реагират на външни стимули до такава степен, че е възможно с обикновен фитнес да ги накарате да растат. Когато обаче не се използват, те започват да атрофират. Ето защо, ако човек е прикован на легло например, или губи движението на краката си, препоръчително е да практикува физически упражнения и физиотерапия за раздвижване на мускула.
Типична в това отношение е мускулната атрофия при астронавти, които прекарват няколко дни далеч от Земята. Без гравитация няма съпротивляемост на тежест, затова те може да загубят част от мускулния си тонус.
Стареене
При възрастните хора загубата на мускулна маса се нарича саркопения. Това не се смята за болест, а за естествен жизнен процес - постепенно намаляване на количеството и качеството на мускулните влакна, което създава затруднения в мускулната контракция и загуба на сила. Все пак, въпреки че е част от естественото износване, саркопенията може да бъде забавена чрез физическа активност.
Какво е лечението на мускулна атрофия?
Физически упражнения и хранене
Това са двата ключови фактора при лечението на мускулна атрофия. Редовното практикуване на физически упражнения е сериозна бариера пред мускулната атрофия. Това е главната съпротива при мускулна атрофия поради бездействие и трябва да се възприема сериозно, за да се предотврати загубата на мускулна маса и свързаните с нея усложнения.
Плуването е една от най-препоръчителните практики, тъй като не уврежда ставите.
Внимание! Тази статия е предназначена само за даване на информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!
---